Washington. A washingtoninál sokkal oldottabb környezetben, George Bush amerikai elnök texasi magánbirtokán, Crawfordban folytatódott tegnap az amerikai– orosz csúcstalálkozó.
Nagyarányú atomfegyver-csökkentés
Washington. A washingtoninál sokkal oldottabb környezetben, George Bush amerikai elnök texasi magánbirtokán, Crawfordban folytatódott tegnap az amerikai– orosz csúcstalálkozó.
A hivatalos washingtoni tárgyalások után, kedden este közös sajtóértekezleten jelentették be: mindkét hatalom csökkenteni kívánja nukleáris támadó fegyvereinek számát, ám a rakétavédelmet illetően egyelőre nem sikerült felszámolni a nézetkülönbségeket. Bush közölte, hogy az USA az elkövetkező évtized során 7 ezerről 1700 és 2200 közé csökkenti a hadrendjében tartott nukleáris robbanófejeinek számát; szerinte a nukleáris erő mostani szintje nem a mai stratégiai realitásokat tükrözi. Vlagyimir Putyin a sajtóértekezleten nagyra értékelte Bush bejelentését, és hozzátette, hogy orosz részről „megpróbálnak hasonlóval válaszolni”, de konkrét számokat nem közölt. Később, az orosz nagykövetségen, ahol az amerikai politikai és társadalmi elit képviselőivel találkozott, úgy fogalmazott, Oroszország kész arra, hogy harmadára csökkentse hadászati támadófegyvereinek számát.
Oroszország mintegy 6 ezer nukleáris eszközzel rendelkezik, és korábbi hírek arról szóltak, hogy Moszkva 1500 darabra szeretné leszállítani mindkét fél arzenálját. Putyin most leszögezte: Moszkva megbízható és ellenőrizhető megállapodásra törekszik ebben a kérdésben az USA-val.
Tehát nem fogadja el azt az amerikai megközelítést, hogy szabatos formába öntött, részletezően megfogalmazott megállapodás helyett elég lehet az is, ha a két fél – párhuzamosan – a maga nevében egyoldalú és nagyvonalú fegyverkészlet-csökkentési bejelentést tesz. Washington szakítana a „kiméricskélt” fegyverzetcsökkentési megállapodások gyakorlatával. Moszkva szerint ennek még nem jött el az ideje. Ami az amerikai rakétavédelmi terveket és a Moszkva által megőrizni kívánt ABM-szerződés sorsát illeti, Putyin azt mondta, hogy Oroszország álláspontja változatlan, ugyanakkor nyitott az új stratégiai keretek megvitatására.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.