Megbüntetné Párizst a Pentagon

Párizs/Washington. Richard Perle, a Pentagon befolyásos tanácsadója Franciaország NATO-beli szerepének korlátozásával kíván méltó választ adni az iraki amerikai inváziót bíráló párizsi magatartásra.

Párizs/Washington. Richard Perle, a Pentagon befolyásos tanácsadója Franciaország NATO-beli szerepének korlátozásával kíván méltó választ adni az iraki amerikai inváziót bíráló párizsi magatartásra. Az iraki katonai beavatkozás egyik legelszántabb szóvivője a Les Echos gazdasági-politikai napilap tegnapi számában leszögezte: elérkezett az idő, hogy a Washingtonnal szembehelyezkedő Párizs politikai megleckéztetésben részesüljön. Perle szerint kérdéses, hogy továbbra is fenn lehet-e tartani a hagyományos baráti és együttműködési viszonyt egy olyan országgal, amely az USA-val ellenséges fellépésre vállalkozott. Perle célszerűnek ítéli Párizs NATO-ban vállalt szerepének felülvizsgálatát. Emlékeztetett arra, hogy Franciaország évtizedek óta „fél lábbal bent, fél lábbal kint” volt az észak-atlanti szervezetben. „Ha ez a hidegháború idején talán még elfogadható volt, nem hiszem, hogy a jövőben is folytatható lenne” – hangsúlyozta. A Pentagon héjái közé tartozó Perle szerint Washington és Párizs között két kérdésben van jelentős nézetkülönbség. Francia részről a Bush-adminisztrációtól eltérő módon közelítik meg a közel-keleti problémát, másrészt pedig érzékelhető, hogy Párizs egy Amerikával vetélkedő, francia–német irányítással felépülő EU létrehozásában gondolkodik. Ez utóbbi kérdés az, ami nyilvánvalóan a leginkább ingerli az Egyesült Államokat. Perle kiemelte: most első ízben fordult elő a történelemben, hogy a francia kormány az egész világot Amerika politikájának elutasítására szólította fel, amibe „igen sok energiát fektetett”.

Egyébként Párizs NATO-beli szerepe korlátozásának módja az lenne, hogy a szövetség legfontosabb döntéseit az Észak-atlanti Tanács helyett – amelyben a NATO mind a 19 tagja képviselteti magát – a jövőben a Védelmi Tervező Bizottság elé terjesztenék, amelynek munkájában Franciaország 1966 óta nem vesz részt. Mellesleg az amerikai külügyminisztérium nem ért egyet a hadügygyel. Colin Powell külügyminiszter kedden egyetlen „igen” szóval válaszolt arra a kérdésre, hogy Franciaországnak számolnia kell-e valamilyen következménnyel, majd egyik munkatársa szerint szerdán francia kollégájával, Dominique de Villepinnel beszélve mindketten jót mulattak a Powell válaszát tálaló szalagcímeken.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?