Medgyessy belesétált Bukarest csapdájába

Budapest. Németh Zsolttal, a Fidesz alelnökével, volt külügyi államtitkárral tegnap a Népszabadság terjedelmes interjút közölt, ebből idézünk néhány gondolatot.

Budapest. Németh Zsolttal, a Fidesz alelnökével, volt külügyi államtitkárral tegnap a Népszabadság terjedelmes interjút közölt, ebből idézünk néhány gondolatot. A kérdésre, fiaskó volt-e a Medgyessy–Dzurinda találkozó, Németh kijelentette, a Fidesz támogatja a miniszterelnököt abban, hogy a MÁÉRT álláspontját képviselje a szomszédokkal folytatott tárgyalásokon. Medgyessy Péter ezt tette a szóban forgó találkozón. Németh szerint Dzurinda azért „vezethette meg” a magyar miniszterelnököt, mert az előkészítés során a magyar diplomácia nem állt feladata magaslatán. „A találkozó időpontja szintén rosszul lett megválasztva. A státustörvény országgyűlési beterjesztésére a szeptemberi pozsonyi parlamenti választások és a prágai NATO-csúcs között kellett volna sort keríteni.” Németh úgy véli, hogy az elmúlt fél évet a magyar diplomácia elvesztegette. „Most ugyanott tartunk, ahol fél évvel ezelőtt, mármint a törvénymódosítás szövegét illetően. Egyébként pedig kifejezetten romlottak a pozícióink amiatt, hogy a kormány meghirdette: kvázi a szomszédok véleményétől teszi függővé a kedvezménytörvény módosítását. Márpedig ezt az ígérvényét a Medgyessy-kormány szemlátomást nem képes valóra váltani. Mindez együttvéve olyan helyzetet teremt, ami mozgásteret nyit a jogszabály ellenzői számára. Ezért volna fontos véget vetni a késlekedésnek, a halogatásnak, és mielőbb beterjeszteni az Országgyűlésnek a MÁÉRT által elfogadott normaszöveget. Az adott helyzetben a legjobb magyar válaszlépés: gyorsan el kell fogadni a törvényt.” Németh szerint a konzultációk a szomszédokkal a módosító csomag parlament elé terjesztése után is folytathatók lennének. „Egyébként is, némely szomszédunk nyilván mindig talál majd indokot arra, miért kell még tovább várni a módosítások elfogadásával. Én viszont azt gondolom, hogy a jogszabály módosításához szükséges feltételek már ebben a pillanatban is adottak. És még egy dolognak kell világosnak lennie: a státustörvény nem tekinthető olyan jogszabálynak, amellyel kapcsolatban olyan nemzetközi kötelezettség terhelné Magyarországot, hogy elfogadásához, módosításához bármelyik szomszédjának vagy bármelyik partnerének előzetes jóváhagyását kell elnyernie.” A Fidesz-politikus szerint Pozsony a státustörvénynek magát a koncepcióját támadja. „Ha viszont belemegyünk ebbe az utcába és tovább lebegtetjük a jogszabályt, az nekünk csak károkat okoz, mindinkább beszűkíti a magyar politika mozgásterét.” Kovács László külügyminiszterrel ellentétben a volt külügyi államtitkár szerint a státustörvény a magyar uniós csatlakozás után is törvény marad – következésképpen az összes támogatás, az összes kedvezmény igénybe vehető lesz az uniós belépés után is. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?