Ma új elnököt választ az USA

<p>Washington. Ma új elnököt választanak az USA-ban, az utolsó felmérések szerint ismét erőteljesebbnek tűnik Hillary Clinton előnye, ami részben annak is köszönhető, hogy az FBI az utolsó pillanat-ban bejelentette: nem indul eljárás Clinton ellen az újabb e-mailek miatt. A képhez hozzátartozik, hogy Clinton és Trump, a modern amerikai történelem két legnépszerűt-lenebb elnökjelöltje&hellip;</p>

Washington. Ma új elnököt választanak az USA-ban, az utolsó felmérések szerint ismét erőteljesebbnek tűnik Hillary Clinton előnye, ami részben annak is köszönhető, hogy az FBI az utolsó pillanat-ban bejelentette: nem indul eljárás Clinton ellen az újabb e-mailek miatt. A képhez hozzátartozik, hogy Clinton és Trump, a modern amerikai történelem két legnépszerűt-lenebb elnökjelöltje.

Az e-mailekkel kapcsolatos szabálytalanságok miatt bűnösnek nevezte demokrata párti riválisát, Hillary Clintont Donald Trump republikánus elnökjelölt az amerikai elnökválasztás kampányának utolsó előtti napján. Kijelentette, szerinte Hillary Clintont „a velejéig csaló rendszer védelmezi”. Leszögezte: „Clinton bűnös. Ő tudja ezt. Az FBI tudja ezt. Az emberek tudják ezt. Most az amerikai népen a sor, hogy november 8-án az urnáknál igazságot szolgáltasson.” Clinton körútján viszont Trumpot bírálta, mert gátat kíván szabni az iszlám vallásúak befogadásának az Egyesült Államokban. A két jelölt éjszakába nyúlóan, fáradhatatlanul kampányolt. Clinton Pennsylvaniából Ohióba, onnan New Hampshire-be utazott, ott zárta a napot. Trump Iowából Minnesotába, onnan Michiganbe ment, majd a pennsylvaniai Pittsburgh mellett tartott kampánygyűlést. Az USA-ban ugyanis nincs választási moratórium, a kampány az utolsó percig tart.

A végén egyet zsidóznak

Vasárnap mindkét elnökjelölt kampánycsapata új televíziós reklámokkal rukkolt elő, ezeket tegnaptól mutatták be a televíziókban. A demokraták republikánus veteránok interjúiból készített filmjében volt katonák azt mondják, hogy nem szavaznak Trumpra, elsősorban a nőkre tett kijelentései miatt. A republikánus kampánycsapat a reklámban Clintont a „kudarcos és korrupt politikai elithez” és a „globális speciális érdekekhez” köti. A képeken – mint azt a New York-i Zsidó Távirati Iroda jelentette – mások mellett Soros György magyar származású amerikai pénzügyi szakember, Lloyd Blankfein, a Goldman Sachs bankház elnöke és Janet Yellen, a központi bank szerepét betöltő Fed vezetője látható. A republikánusok filmjét a Rágalmazásellenes Liga közleményben bírálta, szerinte antiszemita felhangjai miatt.

Trump „magyar” reklámja

Trump utolsó, 2 perces tévéreklámja emellett azt sulykolja, ha Clintonon és a Demokrata Párton múlik, akkor az országot elárasztják a mexikói menekültek, akik Trump szerint mind szexuális bűnözők. Azt, hogy milyen sokan érkeznek, egy Magyarországon tavaly forgatott részlettel igyekeztek alátámasztani. Nem először fordul elő, hogy a mexikói bevándorlókkal való ijesztgetéshez Trump reklámfilmjében teljesen más videós részletet használtak fel. A januárban megjelent első szpotjában ugyanis mexikóinak állítja be marokkói emberek egy csoportját, akik a spanyol fennhatóság alatt álló Melilla városába próbálnak bejutni... Az utolsó felmérések szerint Clinton biztosra veheti 195 elektor támogatását, Trump pedig 157-ét, és van még 15, bizonytalan végkimenetelű, billegőnek mondott szövetségi állam, ahol az utolsó percben dőlhet el a győzelem. A bonyolult amerikai választási rendszer alapján az elnökséghez 270 elektor támogatása szükséges az 538 közül.

A szenátus is fontos

Az elnökválasztással párhuzamosan az amerikai szavazók a 100 tagú szenátus 34 tagjáról és a képviselőház 435 tagjáról is döntenek. Most a republikánusok ellenőrzik a felsőházat, nekik 54 szenátoruk van. A verseny itt is nagyon szoros. Az nem kérdés, hogy a demokraták jobban fognak teljesíteni, de nem világos, hogy mennyire. A versenyben lévő 34 székből jelenleg 24-et republikánusok és 10-et a demokraták töltenek be. 11 olyan körzet van, ahol megfordulhat a jelenlegi eloszlás. Nagy esély van arra, hogy a két párt közül az egyik szerezzen egyfős előnyt, de arra is van esély, hogy a választások után 50:50 legyen a szenátus összetétele. Ilyen esetekben az alelnök szavazata (aki egyben a szenátus elnöke is) a döntő, azaz nem mindegy, hogy ki nyeri az elnökválasztást.

Emellett 12 államban tartanak kormányzóválasztást, és előrejelzések szerint a demokraták több helyen vereségre számíthatnak. Két állam – Utah és Észak-Dakota – szinte bizonyosan republikánus irányítású marad, Oregont és Washington államot pedig megőrzik a demokraták. A többi 8 államból (New Hampshire, Delaware, Nyugat-Virginia, Missouri, Indiana, Észak-Karolina és a hagyományosan demokrata Vermont) talán kettőben győzhetnek demokrata pártiak: New Hampshire-ben és Észak-Karolinában, de csakis akkor, ha ezekben az elnökválasztást Clinton nyeri, mert ennek hatása lehet a kormányzóválasztásra is. (MTI, Index, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?