Lockerbie-ügy: Tripoli elismerte

Washington. Az Egyesült Államok üdvözölte, hogy Líbia hivatalosan elismerte felelősségét a skóciai Lockerbie felett 1988-ban, a Pan Am légitársaság repülőgépe ellen elkövetett, 270 személy – köztük egy magyar család – halálát okozó merényletért.

Washington. Az Egyesült Államok üdvözölte, hogy Líbia hivatalosan elismerte felelősségét a skóciai Lockerbie felett 1988-ban, a Pan Am légitársaság repülőgépe ellen elkövetett, 270 személy – köztük egy magyar család – halálát okozó merényletért. A washingtoni külügyminisztérium képviselője tegnapi televíziós nyilatkozatában úgy vélekedett, hogy Tripoli – mint fogalmazott – megtette a „szükséges minimumot” az áldozatok hozzátartozóinak kártérítése érdekében.

A minisztérium képviselője ugyanakkor érthetetlennek nevezte a Líbiával szembeni francia követelést, amelyet Dominique de Villepin francia külügyminiszter terjesztett elő. Eszerint Párizs ragaszkodik ahhoz, hogy a Lockerbie-ügyhöz hasonlóan az UTA légitársaság 772-es járatának 1989-ban Niger felett történt felrobbantásakor elhunyt francia áldozatok hozzátartozóit is kárpótolja Líbia. Az amerikai külügyminisztériumi képviselő reményét fejezte ki, hogy a hirtelen előterjesztett, általa különösnek minősített francai követelés nem hátráltatja a Lockerbie-ügy rendezését. Líbia még pénteken tájékoztatta az ENSZ Biztonsági Tanácsát arról hogy vállalja a felelősséget a Pan Am-gép felrobbantásáért, és kész kártérítést fizetni az áldozatok hozzátartozóinak. Egyben reményét fejezte ki, hogy az ENSZ hatályon kívül helyezi az ellene korábban életbe léptetett szankciókat.

Azt erre vonatkozó határozattervezet valószínűleg hétfőn kerül a BT elé, s nem kizárt az azonnal szavazás. Korábban amerikai és brit jogászok, valamint Líbia képviselői megállapodtak, hogy Tripoli 10 millió dollárt fizet minden áldozat családjának. ENSZ-diplomaták szerint a líbiai kormány 2,7 milliárd dolláros összeget augusztus 14-én helyezett el egy svájci bankszámlán. A washingtoni Fehér Ház hétvégi nyilatkozatában azt hangoztatta, hogy az Egyesült Államok semmi esetre sem fogja akadályozni, hogy az ENSZ hatályon kívül helyezze a szankciókat. Arról azonban – mint a közlemény fogalmazott – egyelőre nem lehet szó, hogy Washington hasonló módon járjon el, így a Tripolival szemben 1986-ban életbe léptetett amerikai büntető intézkedések egyelőre érvényben maradnak. Ezek keretében az amerikai kormány megtiltotta a fegyvereladást és a légi járatokat Líbiába, az ország pedig felkerült arra a külügyminisztériumi listára, amelyen a terrorizmussal vádolt országok szerepelnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?