Prága. Bíróság elé kerül Jozef Lenárt és Miloš Jakeš, a CSKP két volt vezetője, akiket Csehszlovákia 1968 augusztusi megszállása kapcsán hazaárulással vádolnak. Tegnap döntött így a prágai városi bíróság, de a nagy érdeklődéssel várt nyilvános tárgyalás pontos dátuma még nem ismeretes.
Lenárt és Jakeš bíróság elé kerül
Prága. Bíróság elé kerül Jozef Lenárt és Miloš Jakeš, a CSKP két volt vezetője, akiket Csehszlovákia 1968 augusztusi megszállása kapcsán hazaárulással vádolnak. Tegnap döntött így a prágai városi bíróság, de a nagy érdeklődéssel várt nyilvános tárgyalás pontos dátuma még nem ismeretes. Hana Hrnčířová, a taláros testület elnöke nem zárta ki, hogy a per még júliusban elkezdődik. Jakeš a párt főtitkára volt a kilencvenes évek második felében, míg Lenárt a szlovákiai pártot irányította a hetvenes és a nyolcvanas években. Ügyük mindeddig azért nem került bíróság elé, mert a Kommunizmus Bűntetteit Vizsgáló és Dokumentáló Hivatal által összeállított vádiratot két esetben is hiányosnak találták a bíróságok. Legutóbb egyebek között arról is döntenie kellett a Legfelsőbb Bíróságnak (LB), hogy egyáltalán folytatható-e Lenárt ellen büntetőeljárás, ha 1968-ban parlamenti képviselő volt. Márciusban az LB kimondta: a mentesség már régen megszűnt, s ezért a pernek nincs akadálya. A vádirat szerint Lenárt és Jakeš azzal követett el a korabeli törvények szerint hazaárulást, hogy a Varsói Szerződés hadseregeinek bevonulása után többedmagukkal részt vettek a prágai szovjet nagykövetségen egy tanácskozáson, amelyen arról volt szó, hogy forradalmi munkás-paraszt kormányt kell alakítani, amely együttműködne a megszállókkal. Ők ketten ezzel egyetértettek, sőt tisztséget is vállaltak volna. S mivel Csehszlovákiának törvényes kormánya volt, ez a cselekedet hazaárulásnak és a fennálló társadalmi rend felforgatásának minősül – állítják a vádirat készítői. Rövidesen bíróság elé kerül Karel Hoffmann is, aki 1968 augusztusában a távközlés vezetőjeként kikapcsoltatta a rendszert, hogy lehetetlenné tegye a hazai hatóságokhoz hű hírközlő szervek anyagainak eljutását a lakossághoz. A vádirat szerint ez is hazaárulásnak, a megszállókkal való együttműködésnek minősül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.