Kormányfő nőkkel a bal oldalán

1990 óta még nem állt össze ilyen gyorsan az új magyar kormány, mint most. Antall József és Orbán Viktor 45, Horn Gyula 52 nap alatt állította össze kabinetjét, míg Medgyessy Péternek 37 nap is elegendő volt. Már, ha a kabinet a várakozásoknak megfelelően hétfőn megalakul.

Egy miniszterrel lesz kevesebb Medgyessy Péter kormányában mint Orbán Viktoréban volt, viszont jelentősen megváltozik a minisztériumok struktúrája. Megszűnik a Phare-pénzek elosztását és a titkosszolgálatok működését felügyelő tárca, szétosztódnak a közlekedési és vízügyi minisztérium feladatai (az előbbi a gazdaságihoz, az utóbbi a környezetvédelemhez kerül). Létrejön viszont az informatikai és távközlési valamint a munkaügyi minisztérium, az egészségügyi tárca viszont megkapja a szociális ügyeket is.

A Medgyessy-kabinetben három nő is lesz (Orbánéban csak egy volt), a szocialisták miniszterelnök-jelöltje egyébként is jó kapcsolatban áll a gyengébb nemmel. Kampányában központi szerepet játszottak a nők; az Országgyűlés elnöke első ízben lesz nő Szili Katalin személyében, de a szocialisták frakcióvezetője is hölgy, Lendvai Ildikó.

A kormányt alkotó pártok minisztereinek száma az új kabinetben nem aránylik a mandátumok számához. Vagyis, a kisebbik koalíciós pártnak, a Szabad Demokraták Szövetségének (SZDSZ) csupán 20 mandátuma van, szemben a Magyar Szocialista Párt (MSZP) 178 mandátumával, vagyis durván az MSZP a kormánypárti képviselők 90, míg az SZDSZ 10 százalékát adja. A MSZP-nek azonban csak 12, az SZDSZ-nek 4 minisztere van, ami 75–25-ös aránynak felel meg. Az eddigi magyar kormányokban ez az arány megfelelt a mandátumok számának, idén azonban az MSZP-nek a hatalom megkaparintásához szüksége volt a kisebbik koalíciós partnerre. Több szocialista politikus sokallta is a liberálisoknak tett engedményeket, legfőképpen az oktatási tárca feláldozását sajnálták, jelöltjük, Hiller István végül államtitkár lett Magyar Bálint mellett. A szabad demokraták ugyanis megmakacsolták magukat, csak az oktatás irányítása mellett voltak hajlandók koalíciót alkotni a baloldallal.

A szocialista keménymagnak azonban talán még ennél is jobban fáj, hogy kevés az igazi baloldali pártpolitikus a miniszteri posztokon. Inkább liberális, mint szocialista szellemiségűnek tartják magát a felkért miniszterelnököt, Medgyessy Pétert is, ugyanígy vélekednek László Csaba pénzügyminiszterről és Görgey Gábor kulturális miniszterről (a pozsonyi színházakban is játszott Komámasszony, hol a stukker című darab írója), Bárándy Péter pártonkívüli igazságügyi minisztert pedig egyenesen konzervatív-liberálisnak tartják (már csak azért is, mert a katolikus Pázmány egyetem tanára). Ilyen szemlélettel a miniszterek aránya 8:8-ra módosul. Az azonban, hogy pontosan milyen irányba haladnak a tárcavezetők, csak az elkövetkező 100 napban derül ki.

A miniszterjelöltek nagy része tegnap már megkapta a parlamenti bizottságokban a zöldet ténykedéséhez, néhányan ma lépnek a bizottsági tagok elé. A végső döntést május 27-én az Országgyűlés mondja ki.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?