Kormány helyett katonai tanács irányít

Kabul/Iszlámábád/Washing-ton. Gulbuddin Hekmatjar afgán hadúr tegnap azt állította, hogy Kandahárt még mindig a tálibok ellenőrzik. Omar molla is Kandahárban van, és kezében tartja az irányítást. Az Északi Szövetség pedig közölte: nem tervezi átmeneti kormányzat létrehozását, hanem egy katonai tanács irányítja az országot, amíg megegyezés jön létre az új, széles társadalmi alapokon nyugvó afgán kormány megalakulásáról.

Tegnapi számunkban még arról adtunk hírt, hogy az Északi Szövetség Kabulba bevonult katonai vezetői kormányt alakítottak, amelyet Burhanuddin Rabbani, az ENSZ által is elismert emigráns afgán kormány vezetője irányít, de a legújabb nyilatkozatok ezt cáfolni igyekeznek. „A Kabulba bevonult csapatok nem azért vannak itt, hogy beiktassák a kormányt (az Északi Szövetség kormányát). Nem akarunk kormányozni, csapataink jelenléte nem azt jelenti, hogy magunkhoz akarjuk ragadni a hatalmat” – jelentette ki tegnap Mohammad Habel, az ellenzéki erők egyik szóvivője a Reutersnek. Az afgán fővárost egy katonai tanács irányítja, amelyet Mohammed Fahim Hán tábornok, az Északi Szövetség védelmi minisztere vezet.

Tárgyalási ajánlat a pastuknak

Az Északi Szövetség illetékese tegnap arra kérte a pastu többség által lakott dél- és kelet-afganisztáni tartományok vezetőit, hogy késlekedés nélkül menjenek Kabulba a rendezés kérdéseinek megvitatására. Maszud Halili, az Északi Szövetség „kormányának” újdelhi nagykövete kifejtette: igen hasznos lenne a pastu parancsnokokkal való átfogó párbeszéd, különösen azokkal, akik a tálibok elmenekülése után átvették az egyik legfontosabb pastu központ, Nangarhar tartomány és a tartományi székhely, Dzsalálábád irányítását. „Nem zárkózunk el a katonai egyeztetések elől sem, ha a helyzet továbbra is bizonytalan marad a Pakisztánnal határos tartományokban, ahol még mindig jelentős számú tálib fegyveres harcol” – mondta a nagykövet.

Omar molla Kandahárból irányít

Az Afganisztán délkeleti részén fekvő Kandahárt még mindig a tálibok ellenőrzik, és elhatározták, hogy a szomszédos tartományokkal együtt megvédik – jelentette ki Gulbuddin Hekmatjar afgán hadúr. Az USA légiereje tegnapra virradóra több hullámban hevesen bombázta a várost. Mohammed Omar molla, a tálibok legfőbb vezetője is Kandahárban tartózkodik, onnan vezényli csapatait – állította egy tálib szóvivő. Más források szerint Kandahár lakossága fellázadt a tálibok ellen, a városban heves utcai harcok törtek ki. Hamid Karzai, aki Záhir Sah volt afgán király visszatéréséhez igyekszik híveket toborozni Afganisztánban, úgy nyilatkozott, hogy a tálibok kivonták nehézfegyvereiket Kandahárból, amely a tálib mozgalom legfőbb fellegvárának számított. Segélyszervezetek is olyan híreket kaptak, hogy afgán családok százai menekülnek a pakisztáni határ felé a Kandahárban folyó összecsapások miatt. Egyes hírek szerint a tálibok elhagyták a várost és a környező hegyekbe vonultak vissza.

Afganisztán-közi konferencia

A Pentagon szerint az afganisztáni tálib hadsereg jelentős veszteséget szenvedett el az Északi Szövetségtől, de nem szabad azt gondolni, hogy rendszerük összeomlott. John Stufflebeem ellentengernagy szerint az USA-nak nincs elegendő információja annak megítéléséhez, hogy a tálibok az utóbbi napokban stratégiai visszavonulást hajtottak-e végre vagy valóságos vereséget szenvedtek. Elképzelhető, hogy a tálib harcosok menedéket keresnek olyan barlangokban, amelyek saját törzsük birtokában van, és e rejtekhelyeken újjászerveződnek a további harcokra. Ezeket azonban több törzs már nem a tálibok oldalán vívja majd. Egyébként Omar molla is a tálibok erőátcsoportosításáról beszélt abban a nyilatkozatában, amelyben ismét pusztulással fenyegette meg Amerikát.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa áldását adta arra, hogy a világszervezet erőfeszítéseket tegyen egy átmeneti afganisztáni kormányzat megteremtésére és megnyissa az utat egy nemzetközi biztonsági erő Afganisztánba vezénylésére. A tervezet felszólítja az összes afganisztáni frakciót, hogy előfeltételek nélkül vegyenek részt egy, az ENSZ égisze alatt megrendezendő Afganisztán-közi konferencián.

Feladhatják bin Ladent

Brit sajtóértesülések szerint a nyugati hírszerzés a tálib rezsimtől elpártolt, Pakisztánba menekült fegyveresek kikérdezésével, a pastuk lakta déli országrész lakóinak „megvásárlásával” próbál pontos információkhoz jutni Oszama bin Laden és Omar molla hollétéről. A The Daily Telegraph szerint a pastu törzsek felkelése a tálib uralom ellen Afganisztán déli részén kevés menedékhelyet hagy bin Laden számára. Arab fegyveresei idegenek, akiket a lakosság gyűlöl, és már most az afgán népharag célpontjai. Az elmúlt évek során először történhet meg, hogy a pastuk készek lennének elárulni bin Ladent. Az elmúlt napokban tálib katonai parancsnokok százai menekültek Pakisztánba családjaikkal együtt. Közülük sokan ismerhetik bin Laden rejtekhelyeinek többségét, amelyeket az elmúlt években a hegyvidéken kiépített. Ezek a tálibok valódi információk kincsesbányai az amerikai és a brit hírszerzés számára.

Atomfegyver-leírások

A The Times szerint nukleáris és más robbanó szerkezetek félig elégett leírásaira bukkantak az al-Kaida egyik kabuli székházában brit újságírók. A korábban arab és pakisztáni harcosok őrizte központra a helyi lakosok hívták fel a külföldi újságírók figyelmét. Az egyik ilyen leírás arról szólt, hogy TNT felrobbantásával miként lehet plutóniumot kritikus tömegűvé összesajtolni, láncreakciót és termonukleáris reakciót előidézni. Atomtudósok a leírások alapján azt feltételezik, hogy bin Laden emberei a Nagaszakira ledobott atombombához hasonló fúziós szerkezeten dolgozhattak. Hangsúlyozták azonban, hogy egy ilyen szerkezet elkészítése rendkívül bonyolult. (m, o, ú)

Bioterror: himlőveszély

Moszkva. Orosz szakértők nem zárják ki, hogy terroristák feketehimlő-baktériumokat is felhasználhatnak támadásaiknál. Oroszországban fontolgatják, hogy a veszélyeztetett csoportok körében felújítják az 1977-re már az egész világon felszámolt betegség elleni védőoltást. Vannak viszont olyan vélemények is, hogy ismét általános legyen a vakcina beadása gyermekkorban. Alekszandr Vasziljenko, a szentpétervári Pasteur intézet igazgatója úgy nyilatkozott a RIA Novosztyi hírügynökségnek, hogy bár hivatalosan csak az oroszországi Kolcovo, és az egyesült államokbeli Atlanta egy-egy laboratóriumában tárolnak himlőbaktériumokat, illegálisan más kutatóintézetek is rendelkezhetnek ilyen kórokozóval. Sajnálatosnak nevezte, hogy a betegség felszámolása után leállították a himlő kutatását az egykori Szovjetunióban. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?