Kiépül egy átfogó rendszer

Jakarta/Kobe. Legkevesebb 166 320 ember vesztette életét az indonéziai Szumátra szigetének északi részén a hatalmas erejű december 26-i földrengést követő cunamiban a legújabb adatok szerint. Ezt tegnap közölte az indonéz egészségügyi tárca.

A legutóbbi hivatalos mérleg 114 717 halálos áldozatot számlált. Susilo Bambang Yudhoyono indonéz elnök szerint a halottak végleges számát talán sosem tudják megállapítani a katasztrófa által leginkább sújtott országban. Az indonéz bejelentés után jelentős mértékben módosult az összesített veszteséglista is: a katasztrófa sújtotta országokban a halottak száma meghaladja a 226 ezret.

Az egész világot átfogó rendszert szándékozik kiépíteni az ENSZ a természeti katasztrófák előrejelzésére. Az elhatározás a szakértők kobei nemzetközi konferenciáján született tegnap. „A cél egyszerűen az, hogy minden közösség hozzáférjen egy előrejelző programhoz, amilyen gyorsan csak lehet, és nem csupán a viszonylag ritka szökőárak esetében – mondta a japán városban Jan Egeland, az ENSZ segélyezésért felelős főtitkárhelyettese.

A körvonalazott javaslatok értelmében a cunamikon kívül a várható árvizekre, viharokra, szárazságra, földrengésekre is odafigyelnének. Az elmúlt évtizedben az ilyen katasztrófák 600 ezer ember halálát okozták a világon. Az első elem, a szökőár-előrejelző rendszer kiépítése az Indiai-óceán térségében viszonylag olcsó (30 millió dollár), és 2006-ra már részben működőképes lenne. A megvalósítására tett javaslatokat az ENSZ fogja koordinálni. India közölte például, hogy haladéktalanul megkezdi saját rendszere kiépítését, és lehetővé teszi más országoknak is a csatlakozást. Indonézia azt javasolta, hogy a délkelet-ázsiai államok (ASEAN) működtessék a rendszert, de Németország is felajánlotta saját változatát. Egeland szerint a javaslatok nem versenyeznek, hanem kiegészítik egymást.

A szökőárat okozó földrengések megfigyelése egyszerű, a feladat nehezebb része a veszélyeztetett lakosság figyelmeztetése. Azok esetében például, akik a szökőárat kiváltó földrengés közelében élnek a tengerparton, csak percek vannak a riasztásra. Esetükben a védelem hullámtörőkön, védőgátakon, de főleg az odafigyelésen múlik. „Természeti csapások mindig is lesznek, de nem feltétlenül válnak katasztrófává, ha megtesszük a szükséges lépéseket. Az kerül sokba, ha nem csinálunk semmit. A célunk az, hogy a felére csökkentsük az áldozatok számát a következő évtizedben” – mondta Michel Jarraud, az ENSZ meteorológiai ügynökségének a vezetője. (MTI, TASR)

Védtelenek a nagyvárosok

München. A Tokióhoz vagy Miamihoz hasonló nagyvárosok védtelenek az ilyen hatalmas szökőárakkal szemben – figyelmeztetett a napokban a világ legnagyobb biztosítótársasága, a német Münich Re. A társaság, amely nemzetközileg is elismert szakértője a témának, azért említette példaként Tokiót és Miamit, mert nagy kockázati fokozatú övezetben helyezkednek el. (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?