A csatlakozó országok lakosai elsősorban a társadalmi igazságtalanságokat okolják a szegénységért – derül ki abból a tanulmányból, amelyet az egyesülő Európa polgárainak életminőségéről készítettek brüsszeli szakértők.
Kettéosztott Európa
A csatlakozó országok lakosai elsősorban a társadalmi igazságtalanságokat okolják a szegénységért – derül ki abból a tanulmányból, amelyet az egyesülő Európa polgárainak életminőségéről készítettek brüsszeli szakértők. Az elmúlt években készült különböző kutatások eredményeit összegző jelentés szerint a 13 csatlakozó és tagjelölt országban a válaszadók 60 százaléka véli úgy, hogy a társadalmi rendszer a hibás, míg a jelenlegi tagállamok polgárainak mindössze 35 százaléka nyilatkozott így. Kelet-Közép-Európában mindenütt 50 százalék körül, vagy afelett van ez a ráta, egyedül Csehország „zárkózott fel” e tekintetben az unióhoz: itt csupán minden harmadik válaszadó okolta a szegénységért a társadalmat. Nyugat-Európában a lustaságot vagy a balszerencsét a megkérdezettek 37 százaléka jelölte meg fő magyarázatként. Miközben a szegénység megítélése különbözik az új és a régi tagállamokban, abban Európa-szerte egyetértés van, hogy az emberi életminőség első számú meghatározója a jövedelem. A szerzők a háztartások jövedelmének elemzése alapján arra jutottak, hogy a lakosság átlagosan 13 százaléka él a szegénységi küszöb alatt, azaz az átlagos jövedelem 60 százalékánál kisebb összegből. Az unióban csaknem négyszeres a leggazdagabb és a legszegényebb lakossági csoport helyzete közti különbség, míg a tíz csatlakozó országban ez az arány három és félszeres.
Háztartások átlagjövedelme
Luxemburg 100
Svédország 93
Finnország 78
Belgium 74
Hollandia 70
Nagy-Britannia 64
Németország 60
Franciaország 54
Olaszország 49
ĺrország 46
Ausztria 45
Ciprus 41
Málta 31
Spanyolország 29
Szlovénia 28
Portugália 22
Csehország 16
Görögország 13
Lengyelország 12
Magyarország 10
Szlovákia 9
Észtország 9
Lettország 8
Litvánia 7
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.