Két évig is maradhatnak az amerikaiak

Washington. George Bush szerint az amerikai katonák akár két évig is Irakban maradhatnak, ha azt a helyzet megköveteli. Az amerikai elnök kijelentette: vannak arra utaló jelek, hogy Szaddám Huszein esetleg életét vesztette.

A dél-iraki Bászrában tegnap kezdte meg működését a cseh tábori kórház. Közvetlenül a nyitás előtt a kórházat őrző brit katonáknak el kellett távolítaniuk azt a többnapos hullát, amelyet valaki a bejárat elé dobott. (ČTK-felvétel) George Bush az NBC televíziónak kijelentette: az amerikai katonák iraki jelenléte két évet, esetleg ennél rövidebb időt vehet igénybe. A kivonulás akkor válik esedékessé, „mihelyt betöltöttük küldetésünket Irakban. A legfontosabb most az, hogy megteremtsük a demokrácia alapját.” Kijelentette: vannak arra utaló jelek, hogy Szaddám Huszein esetleg életét vesztette. Az az illető, aki információkkal elősegítette a Szaddám rejtekhelye elleni bombatámadást, úgy véli, a diktátor legalábbis súlyosan megsebesült az akcióban. Bush elragadtatással nyilatkozott a bukott rezsim tájékoztatási miniszteréről. „Mohamed Szaid asz-Szahaf az én esetem, nagyszerű volt. Valaki azzal gyanúsított bennünket, hogy mi szerződtettük és állítottuk őt nap mint nap a kamerák elé. Klasszikus alakítást nyújtott.” Asz-Szahaf már-már kultikus alakká nőtte ki magát az iraki háború napjaiban, amikor fáradhatatlanul ostorozta az amerikaiakat, és még akkor is az iraki hadsereg fényes sikereiről beszélt, amikor az amerikai harckocsik már csak néhány kilométerre voltak a miniszter tartózkodási helyétől. Amerikában slágercikk lett a Szahaf kiszólásait hirdető trikó. Bush borzalmasnak nevezte a bagdadi múzeum kirablását, egyetértve azokkal, akik megdöbbenéssel állnak a fosztogatás ténye előtt. „Mindazonáltal nem ért meglepetésszerűen a dolog. Itt bosszúról van szó, amikor eltávolítják a dugót egy frusztrációval teli palackból. Olyan emberek műve ez (a rablás), akiknek a családját megölték, megkínozták csak azért, mert nem értettek egyet Szaddám Huszeinnel” – fogalmazott az NBC-ben.

Bush egy másik helyszínen felvetette annak a lehetőségét, hogy a keresett iraki tömegpusztító fegyvereket a háború előtt esetleg megsemmisítették vagy elvitték az országból, így talán nem is fogják megtalálni őket. Az Ohio állambeli Limában, az Abrams harckocsikat gyártó üzemben az elnök csütörtökön köszönetet mondott a munkásoknak a „hadviselés történetének legjobb fegyveréért”. Beszédében egyebek között kijelentette: „Tudjuk, hogy voltak Szaddám Huszeinnek tömegpusztító fegyverei, de akár megsemmisítette, akár eltávolította, akár elrejtette őket, kiderítjük az igazságot.”

Donald Rumsfeld védelmi miniszter közölte: az irakiak szabadon dönthetnek kormányuk megalakításáról, amíg az nem iráni típusú teokrácia. „Nem lesz iráni típusú kormány, amelyben néhány egyházi vezető irányít mindent” – fogalmazott Rumsfeld. Az amerikai és a brit erők a bukott bagdadi rezsim sokkal több vezetőjét kézre akarják keríteni, mint a leginkább keresett 55 személy, akiknek a nevét már nyilvánosságra hozták. Rumsfeld elmondta, hogy listájuk vagy kétszáz nevet tartalmaz, a közzétett névsor szándékosan volt rövidebb, mert el akarták különíteni a legrosszabb elemeket abban a reményben, hogy többiek majd maguktól előjönnek. Azt is elárulta, hogy a „top ötvenötből” sokkal többet fogtak el az elmúlt napokban, mint azt közölték.

Amerikai őrizetben van Tárik Aziz volt iraki miniszterelnök-helyettes. Aziz az 55 nevet tartalmazó listán csak a 43. helyet foglalja el. Ennek ellenére az eddigi legnagyobb fogásnak számít, hiszen általában ő képviselte Szaddám rendszerét a külföldön, s ezért a nemzetközi közvélemény szemében ő volt a legismertebb iraki vezető. Egyes hírek szerint Aziz önkét adta fel magát, állítólag még szerdán. Ugyancsak tegnap erősítették meg, hogy az amerikai erők őrizetbe vették Faruk Hidzsázit, az iraki hírszerző ügynökség, a Muhabarat külföldi műveletekért felelős egykori igazgatóját. Hidzsázi a kilencvenes évek közepéig felelt a hírszerzés külföldi műveleteiért, s abban az időszakban (1993-ban) kísérelt meg az ügynökség merényletet a Kuvaitba látogató akkori amerikai elnök, idősebb George Bush ellen.

Az USA újabb ötezer, Németországban állomásozó amerikai katonát küld Irakba, „a béke és biztonság erősítése” céljából. A páncélos hadosztály katonáit az először 14 napot Kuvaitban töltenek, ott tudják meg, hogy mi lesz a teendőjük.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?