<p>A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint tovább romlanak az orosz gazdaság kilátásai, ha nem sikerül rövidesen rendezni az ukrajnai válságot.</p>
Christine Lagarde, az IMF főigazgatója kedden Berlinben arra figyelmeztetett, hogy a szervezet kénytelen lesz ismét lefelé módosítani az orosz gazdaság növekedésére adott előrejelzését, ha tovább húzódik az ukrán válság. Az IMF az utóbbi másfél hónapban kétszer is módosította az orosz hazai össztermék (GDP) idei változásáról szóló prognózisát, 3 százalékról először 1,3 százalékra, majd 0,2 százalékra csökkentette a GDP-növekedés várt ütemét.
Ez azonban optimista forgatókönyvből kiinduló becslés, azon a feltételezésen alapul, hogy hamarosan sikerül helyreállítani Ukrajna stabilitását és nem lesz szükség újabb Oroszország elleni szankciókra - mutatott rá Christiane Lagarde, hangsúlyozva, hogy ha tovább romlik az orosz gazdaság helyzete, nem ez a forgatókönyv érvényesül. Az IMF főigazgatója Ukrajnáról szólva kiemelte, hogy a politikai stabilitás nélkül nehéz lenne megszilárdítani a gazdaságot. A nemzetközi pénzügyi szervezet 17 milliárd dollár hitellel támogatja az országot, de ez várhatóan nem lesz elég, ezért további segítségre lesz szükség kétoldalú, államközi hitelszerződések révén - mondta a tájékoztatón Christine Lagarde.
Az IMF vezetője Jim Yong Kimmel, a Világbank elnökével, Angel Gurríával, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkárával, Roberto Azevedóval, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) főigazgatójával és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) főigazgatójával, Guy Ryderrel tárgyalt Berlinben a német kancellár meghívására.
Angela Merkel és a legfőbb nemzetközi gazdasági és pénzügyi szervezetek vezetői a találkozó után kiadott közös nyilatkozatban hangsúlyozták, hogy a világgazdasági környezet érezhetően javult az utóbbi időszakban, de a jelentős mértékű és tartós növekedés "még távol van", és "komoly kockázatok" fenyegetik a kibontakozást.
Az IMF szerint a világgazdaság az idén 3,6 százalékkal, 2015-ben 3,9 százalékkal növekedhet, a WTO szerint pedig a világkereskedelem volumene az idén 4,7 százalékkal, 2015-ben 5,3 százalékkal bővülhet. Ugyanakkor a rendkívül magas munkanélküliség, a beruházások alacsony szintje, a növekvő társadalmi egyenlőtlenség és a feltörekvő gazdaságok növekedési lendületének visszaesése rontják a kilátásokat, a legtöbb fejlett ipari országban pedig továbbra is túlságosan nagy az állam, a vállalkozások és a háztartások adóssága - áll a nyilatkozatban, amelyben mindenekelőtt azt emelték ki, hogy tovább kell folytatni a szerkezeti reformokat az innováció ösztönzése és a képzési rendszer javítása, valamint a versenyképesség erősítése és a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése céljából.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.