Hol az iraki archívum?

Moszkva. Az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SZVR) nem kívánja kommentálni azokat a nyugati lapokban vasárnap megjelent híreket, amelyek szerint Szaddám Huszein iraki elnök titkosszolgálata egyebek mellett más országokra vonatkozó titkos anyagokat adott át az orosz társszerveknek.

Moszkva. Az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SZVR) nem kívánja kommentálni azokat a nyugati lapokban vasárnap megjelent híreket, amelyek szerint Szaddám Huszein iraki elnök titkosszolgálata egyebek mellett más országokra vonatkozó titkos anyagokat adott át az orosz társszerveknek. „Nem kívánunk bulvárlapokban megjelent pletykákkal és meg nem erősített információkkal foglalkozni” – közölte Borisz Labuszov, az SZVR sajtófőnöke. Orosz lapok már hetekkel ezelőtt beszámoltak arról, hogy valóságos versenyfutás folyik az orosz és az amerikai titkosszolgálatok között az iraki archívumok megszerzéséért. A Nyezaviszimaja Gazeta című napilap azt sem zárta ki, hogy a titkosszolgálatok közötti harc állt a bagdadi orosz nagykövetség autókonvojának április 6-i lövetése mögött, mert a követségi gépkocsikon az iraki fővárosból evakuált orosz diplomaták állítólag Szaddám Huszein titkosszolgálatának archívumát csempészték ki az országból.

Orosz sajtóvélemények szerint az anyagokra három okból van szüksége Moszkvának: egyrészt ezek birtokában hatékonyabban tud fellépni az iraki orosz gazdasági érdekeltségek megtartása mellett, másrészt átveheti az iraki titkosszolgálat világszerte működő ügynökeit, harmadrészt a Kreml számára a decemberi parlamenti és a jövő évi elnökválasztás előtt jól jönnek azok az információk is, hogy mely orosz politikusokat és pártokat pénzelt Szaddám Huszein. Az SZVR mindenesetre határozottan cáfolta az archívumok kicsempészésének hírét.

Alekszandr Jakovenko orosz külügyi szóvivő azt közölte, hogy orosz nem sürgetik a moszkvai iraki nagykövetség állományának lecserélését, erről a kérdésről a majdani új bagdadi vezetésnek kell döntenie. A szóvivő felhívta a figyelmet, hogy Moszkva és Bagdad között az 1940-es évek óta folyamatos a diplomáciai kapcsolat, függetlenül attól, hogy ki volt hatalmon Irakban. Bagdadban továbbra is működik az orosz nagykövetség, igaz, csökkentett: 12 fős létszámmal.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?