Hitelesebb Arafatnál

Régóta az izraeli–palesztin konfliktus békés rendezésének szószólójaként ismert Mahmúd Abbász kijelölt palesztin miniszterelnök, aki szerdán megállapodott Jasszer Arafat elnökkel a palesztin kormány megalakításáról.

Mahmúd AbbászReutersRégóta az izraeli–palesztin konfliktus békés rendezésének szószólójaként ismert Mahmúd Abbász kijelölt palesztin miniszterelnök, aki szerdán megállapodott Jasszer Arafat elnökkel a palesztin kormány megalakításáról. A 68 éves és inkább mozgalmi nevén, Abu Mázenként emlegetett politikus Arafat jobbkezének számított, és a PFSZ Végrehajtó Bizottságának főtitkári tisztségét töltötte be, mielőtt Arafat március 7-én felkérte a palesztin kormány megalakítására. A nemzetközi nyomásgyakorlás eredményeként létrehozandó kormány személyi összetétele miatt a napokban ugyan rendkívül feszültté vált Arafat és Abbász viszonya, ám a kormányalakítási megbízás szerda éjféli lejárta előtt külföldi közvetítés segítségével megállapodásra jutottak. Abbász arra törekedett, hogy palesztin kormányfőként valódi hatalom birtokosa legyen, kinevezhessen egyes személyeket kormányába és végül sikerült is elfogadtatnia elképzeléseit mentorával. Abbász a galileai Szafed városában született. Az Izrael állam 1948-as megalakulását követő első izraeli–arab háború alatt sok más palesztinhoz hasonlóan maga is menekültsorsra jutott. A 60-as évek legelején csatlakozott az Arafat vezette Fatah mozgalomhoz, a 70-es évek végén pedig Moszkvában doktorátust szerzett a cionizmusról írt diszszertációjával. Ezen időszaktól kezdte el hangoztatni, hogy az izraeli–arab konfliktus nem oldható meg a zsidó állammal folytatott párbeszéd nélkül. Abbász, miután Arafattal együtt 1982-ben elűzték Libanonból, Tunéziában élt száműzetésben egészen 1994-ig, amikor az oslói megállapodások aláírása nyomán visszatért a palesztin területekre. Saját bevallása szerint 14 hónapja találkozott először Ariel Saron izraeli kormányfővel. Abbász elmúlt hónapokban bírálta a 2000 szeptemberében meghirdetett második palesztin felkelés (intifáda) fegyveres jellegét, és inkább az Izraellel szembeni békés ellenállásra buzdította a palesztinokat. Hiteles tárgyalópartnernek számít az izraeliek szemében, emiatt azonban kevésbé népszerű a palesztin lakosság körében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?