Kabul/London/New York/Iszlámábád. Az Északi Szövetség parancsnokai arra törekednek, hogy a tálibok kiűzése után az afgán fővárosban helyreálljon az élet, állítólag több minisztériumban is megkezdték a munkát.
Folyamatossá vált a tálib csapatok visszavonulása
Tegnap már a hagyományos kenyérárus is megjelent a kabuli piaconTASR/EPA-felvételKabul/London/New York/Iszlámábád. Az Északi Szövetség parancsnokai arra törekednek, hogy a tálibok kiűzése után az afgán fővárosban helyreálljon az élet, állítólag több minisztériumban is megkezdték a munkát. A nap egyik legfontosabb híre, hogy egy pastu törzs mintegy ötezer harcosa tegnap bevonult a tálibok fellegvárába, Kandahárba. Ezt az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség jelentette, meg nem nevezett afgán forrásokra hivatkozva. Egy tálib vezető mindezt cáfolta, hangsúlyozva, hogy Kandahárt sosem fogják feladni.
A tálibok négy újabb tartományt veszítettek el azt követően, hogy a kelet-afganisztáni Lagmán, Logar, Kunár és Nangarhar többségében pastu nemzetiségű népe fellázadt ellenük – közölte tegnap Junisz Kanuni, az Északi Szövetség belügyminisztere. Egyébként a tegnapi nap folyamán a tálibok folyamatos visszavonulásáról érkeztek jelentések. Az egyik megfogalmazás szerint az Északi Szövetség csapatai és a helyi törzsek már 15 tartományt ellenőriztek, más megfogalmazás szerint az ország területének nyolcvan százalékát ellenőrzésük alá vonták.
Britek riadókészültségben
Nagy-Britanniában riadókészültségbe helyeztek több ezer brit katonát, hogy a következő napokban bármikor Afganisztánba induljanak, figyelembe véve az ország helyzetének alakulását. A londoni védelmi minisztérium tegnapi közlése szerint a brit katonák feladata lenne a biztonság megszervezése olyan nagy városokban, mint Mazari-Sarif és Kabul, addig, amíg meg nem érkezik egy ENSZ-erő az országba. Ezenkívül segítenék a széles körű humanitárius segélyművelet megvalósítását is. Az bizonyos, hogy nem fognak részt venni semmilyen tálibellenes támadó hadműveletben – közölte a tárca illetékese.
Választásokat ígérnek az északiak
Az afganisztáni Északi Szövetség ígérete szerint két éven belül választásokat tartanak Afganisztánban. A tálibellenes fegyveres koalíció belügyminisztere, Junisz Kanuni tett ilyen ígéretet az AFP-nek adott kabuli nyilatkozatában. Szavai szerint addig is ideiglenes kormányt kell létrehozni az országban, ennek öszszetételére azonban nem tért ki.
Abdusz-Szattar pakisztáni külügyminiszter etnikai tisztogatástól tart az Északi Szövetség katonai sikerei nyomán. Az ENSZ Közgyűlésének ülésszakán mondott beszédében nemzetközi erők Afganisztánba telepítését sürgette, hogy e tisztogatás elkerülhető legyen.
Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter közölte: immár Afganisztán déli részén is ott tartózkodnak az amerikai különleges erők katonái. Közreműködnek a tálib célpontok, illetve az al-Kaida terrorszervezethez kapcsolódó célpontok megsemmisítésében. Rumsfeld teljesen érthetőnek mondta, hogy tovább támadják azokat a tálibokat, akik nem adják meg magukat, hanem fegyverzetükkel együtt megpróbálnak elbújni. Tájékoztatása szerint néhány amerikai katona Kabulban is tartózkodik, létszámuk azonban túl kevés ahhoz, hogy képesek legyenek összefogni a rendfenntartást.
Hazatérő politikusok
Tegnapra ígérte Kabulba való viszszatérését Burhanuddin Rabbani afgán exelnök, az ENSZ által elismert emigráns kormány feje. Azt mondta, nem államfőként akar hazamenni, hanem csak a táliboktól felszabadított tartományok vezetőjeként kíván szerepelni. Egyébként Rabbani tádzsik származású, ezért sem túl nagy odahaza a befolyása. Haza kíván térni Záhir Sah, az afgán exkirály is, ezt üzente tegnap Rómából népének. Ő egységre szólította fel a különböző afgán csoportokat, hangsúlyozva: Afganisztán jövője a Loja Dzsirga (a bölcsek tanácsa, vagyis az afgán társadalom legtekintélyesebb tagjaiból álló testület) kezében van. Záhir Sah a „háború urainak” figyelmét felhívta arra, hogy tartsák tiszteletben a hadifoglyokra vonatkozó nemzetközi szabályokat, és megfelelően bánjanak azokkal, akik megadják magukat. (m, o, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.