Genf/Iszlámábád/Újdelhi. India és Pakisztán minden idők egyik legnagyobb mértékű aknásítását végzi közös határának két oldalán, hosszú időkre veszélyeztetve a térség polgári lakosainak életét és biztonságát.
Felrobbanó békeesélyek
Indiai katonák gyakorlatoznak a pakisztáni határ közelében. Tegnap Pakisztán is csapatösszevonásokat hajtott végre. ČTK/AP-felvétel Ezt a Nemzetközi Kampány a Gyalogsági Aknák Betiltásáért (ICBL) elnevezésű nemzetközi szervezet közölte Genfben. Steven Goose, az ICBL munkacsoportjának elnöke elmondta: tudomásuk szerint széles határ menti sávokat telepítenek tele gyalogsági aknákkal a viszálykodó felek. E sávok szélessége egyes helyeken eléri a hét kilométert. A baljós előjelek ellenére lát némi reményt a békés kibontakozásra Jack Straw brit külügyminiszter, aki az utóbbi napokban felkereste a két ellenlábas dél-ázsiai atomhatalom vezetőit. Straw szerint veszélyes a helyzet, de nem elkerülhetetlen a háború. „Mindkét fél erősen készül a háborúra, de egyik sem kívánja megvívni“ – tette hozzá. Aggasztóbbnak látják a helyzetet Ausztráliában és Új-Zélandon, mert mindkét ország felszólította Indiában, illetve Pakisztánban tartózkodó állampolgárait a dél-ázsiai térség elhagyására. Az USA Today tegnap azt írta, Washington tervet készít arra vonatkozóan, hogyan lehet a két országból a leghatékonyabban evakuálni 64 ezer amerikai állampolgárt.
Pakisztán tegnap megkezdte csapatai átcsoportosítását az Afganisztánnal határos nyugati térségből a keleti körzetekbe, hogy megerősítse indiai határszakaszát. Pakisztán egy évvel ezelőtt vonultatott fel több ezres hadsereget a nyugati térségben, hogy segítsen az amerikai irányítású nemzetközi erőknek a tálib fegyveresek és az al-Kaida csoport elleni harcban. Az egységeket Kasmír pakisztáni részébe dobják át. (t, m)
A világtörténelem első atomháborúja
Brüsszel. India és Pakisztán feszültsége folytán valós veszéllyé vált a világtörténelem első atomháborúja, ezért az amerikai kormánynak sürgősen felül kell vizsgálnia a terrorizmus elleni hadjárat fontossági sorrendjét – írta a The Wall Street Journal Europe-ban (WSJE) a térség szakértője, George Perkovich. Bár az indiaiak és a pakisztániak csak amerikai hóbortnak tartják ezt a számítást, egyik félről sem lehet feltételezni, hogy a további eszkaláció helyett elfogadná a vereséget. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.