EU-csúcs: migráció és terror

Brüsszel. Az Európát érintő migrációs válság és a terrorizmus elleni küzdelem kérdése a fő témája az uniós tagországok állam-, illetve kormányfői tegnap este kezdődött brüsszeli csúcstalálkozójának.A csúcstalálkozó napirendjének első helyén szerepel a migráció kérdése.

Brüsszel. Az Európát érintő migrációs válság és a terrorizmus elleni küzdelem kérdése a fő témája az uniós tagországok állam-, illetve kormányfői tegnap este kezdődött brüsszeli csúcstalálkozójának.

A csúcstalálkozó napirendjének első helyén szerepel a migráció kérdése. A vita elsősorban a menekültáradat hatékonyabb kezelését célzó intézkedések megvalósításáról szól. Az uniós tagállamok két dologról vitáznak: az egyik a már Európába bejutott menekülteknek a tagállamokban történő elosztása. Ez nemzeti kvóták alapján történne, de több kelet-közép-európai tagállam is megtámadta az ötletet. A másik vitás pont: korlátozott számú szíriai menekültek befogadása Törökországból, Jordániából és Libanonból. Az uniós vezetők tárgyalnak a külső határok védelméről, az uniós üzemeltetésű menedékkérő-regisztrációs központokról (hot spotok), valamint a menedékkérők regisztrációjáról, áthelyezéséről és visszaküldéséről. Szakértők arra számítanak, az Európai Tanács fel fogja szólítani a miniszterek tanácsát, mihamarabb vizsgálják meg az állandó uniós határőrizeti szerv (Frontex) létrehozására vonatkozó bizottsági javaslatot. „Meg kell védenünk a külső határainkat” – mondta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke. Angela Merkel német kancellár új lehetőséget keres arra, hogy szíriai menekültek érkezhessenek Európába. A kancellár erről néhány EU-tagállam és Törökország tegnapi „mini” csúcstalálkozóján tárgyalt, az uniós csúcs előtt.

A tegnap esti munkavacsorán a Nagy-Britanniának az unióból történő esetleges kilépéséről rendezendő referendummal (a népszavazást 2017 végéig tartják meg) kapcsolatban felmerült kérdéseket vitatták meg. A cél, hogy sikerüljön megállapodásra jutni azokban az ügyekben, amelyek reformjáról a londoni kormány tárgyalni akar az unióval. A brit reformjavaslatok némelyike elfogadhatatlannak tűnik, de valós esély van arra, hogy februárban sikerül megállapodásra jutni, ha David Cameron brit miniszterelnök kész kompromisszumot kötni – jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. David Cameron brit miniszterelnök egyik legfontosabb és legnehezebben teljesíthető kérése, hogy az Európai Unión belüli szabad munkaerő-áramlást a tagállamok gazdasági fejlettségéhez kell kötni, nevezetesen, hogy az elmaradottabbak ne élvezhessék ezt, míg nem zárkóznak fel eléggé a fejlett tagokhoz. A brit kormány a szociális ellátás szigorításával is korlátozni akarja az uniós bevándorlást.

Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője szerint a mostani uniós csúcson fognak dönteni az Oroszország ellen Ukrajna destabilizálása miatt elrendelt gazdasági szankciók meghosszabbításáról. Uniós források szerint ma várható döntés a büntetőintézkedésekről.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?