Észak-ĺrország súlyos válságban

London. Észak-ĺrország autonómiájának felfüggesztése látszik a legvalószínűbb kiútnak a békefolyamat jelenlegi válságából. Erre a következtetésre jutottak a hírmagyarázók a Tony Blair brit és Bertie Ahern ír kormányfő szerda este Londonban tartott találkozója után.

London. Észak-ĺrország autonómiájának felfüggesztése látszik a legvalószínűbb kiútnak a békefolyamat jelenlegi válságából. Erre a következtetésre jutottak a hírmagyarázók a Tony Blair brit és Bertie Ahern ír kormányfő szerda este Londonban tartott találkozója után. A brit miniszterelnöki hivatal által hasznosnak minősített kétórás eszmecserén áttekintették az északír alkotmányos válság megoldásának lehetőségeit, de konkrét döntést nem fogadtak el. Blair és Ahern mindössze abban állapodott meg, hogy a következő napokban szoros kapcsolatban lesznek, és tárgyalni fognak a válságban érintett összes féllel. Ahern Londonba való megérkezésekor kétségeit fejezte ki az iránt, hogy az északír nemzetgyűlés tovább tud működni, ha nincs meg a bizalom a pártok között. Hangsúlyozta, hogy nem örülne, ha a brit kormány felfüggesztené az északír alkotmányos testületek munkáját, visszavenné a két éve átadott önkormányzati jogköröket és ismét Londonból irányítaná Észak-ĺrországot. Mindazonáltal elismerte, hogy ez lehet az egyetlen lehetséges megoldás.

Az utóbbi tíz év legsúlyosabb válsága a múlt hét végén robbant ki, amikor az IRA politika szárnya, a Sinn Fein párt nemzetgyűlési irodáiban házkutatás során olyan dokumentumokra bukkantak, amelyek alapján felmerült a gyanú, hogy az IRA kémeket épített be az északír kormánykoalícióba és a brit kormány északír ügyek minisztériumába. A kémügy nyomán David Trimble északír kormányfő, a legnagyobb protestáns erő, az Ulsteri Unionista Párt vezetője kedden ultimátumot adott a brit kormánynak: vagy kezdeményezi a Sinn Fein kizárását az északír kormányból a nagypénteki egyezmény megsértése miatt, vagy a protestáns pártok kivonulnak az északír kormánykoalícióból. A Sinn Fein kizárása, vagy a protestáns pártok viszszalépése a protestánsok és katolikusok hatalommegosztásán alapuló belfasti kormánykoalícióból az északír alkotmányos testületek működésképtelenségét jelenti. A brit kormány vagy új választások kiírására kényszerül vagy felfüggeszti Észak-ĺrország autonómiáját.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?