Elpárolgott Putyin haragja

Szentpétervár. A kereskedelmi és a gazdasági kapcsolatok helyreállítását és a terrorelhá-rítást nevezte meg a kétoldalú csúcstalálkozó fő témájának Vlagyimir Putyin orosz elnök, amikor tegnap fogadta török partnerét, Recep Tayyip Erdo-gant.

Szentpétervár. A kereskedelmi és a gazdasági kapcsolatok helyreállítását és a terrorelhá-rítást nevezte meg a kétoldalú csúcstalálkozó fő témájának Vlagyimir Putyin orosz elnök, amikor tegnap fogadta török partnerét, Recep Tayyip Erdo-gant. Az ellene július 15-én megkísérelt katonai puccs óta a török államfő most először utazott külföldre.

A két ország közötti viszony erősen megromlott azt követően, hogy a török légierő tavaly novemberben légtérsértésre hivatkozva lelőtt egy szíriai bevetésen részt vevő orosz bombázót. Az elhidegülésnek Erdogan június végi bocsánatkérő levele vetett véget. Putyin arról biztosította vendégét, hogy Oroszország mindig is ellenezte az alkotmányellenes fellépést. Erdogan méltatta, hogy Putyin közvetlenül az államcsínykísérlet után felhívta és támogatásáról biztosította őt.

A török elnök hangsúlyozta, a két ország viszonya „nagyon más időszak” előtt áll, és a két ország közötti szolidaritás segíteni fogja a regionális konfliktusok megoldását. Erdogan ezzel a szíriai konfliktusra utalt, amelyben Moszkva és Ankara egymással szemben álló szereplőket támogat. A két vezető kézfogását és a tanácskozás előtt elmondott nyilatkozatait a Rosszija24 orosz állami hírcsatorna élőben közvetítette. A megbeszéléseken szó esett egyebek között a Török Áramlat gázvezeték-projekt felélesztéséről, valamint az első török nukleáris erőmű megépítéséről is, amelyről még 2010-ben állapodtak meg – mindkét projektet a novemberben 24-én lelőtt orosz bombázó miatt jegelték. Oroszország fokozatosan megszünteti a Törökországgal szemben bevezetett szankciókat – jelentette be Putyin.

Elemzők szerint a Nyugattal eltérő okokból, de egyaránt konfrontációba keveredett két ország közeledése inkább kényszerű és taktikai, mintsem stratégiai jellegű. Moszkva és Ankara ugyanis például továbbra is egymással szemben álló feleket támogat. A NATO-ba beágyazott, és a beruházások tekintetében erősen az EU-tól függő Törökországnak azonban jól jön az orosz „barátság” és az új fejezet megcsillantása a Brüsszellel egyebek között a migrációról és vízummentességről, Washingtonnal pedig a demokráciáról folytatott vita hátterében. Vlagyimir Putyin pedig azt demonstrálhatja az Egyesült Államoknak és az Európai Uniónak, hogy Oroszországot sehogy sem sikerül diplomáciailag elszigetelni Ukrajna-politikája miatt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?