<p>A szerbiai magyarok kulturális autonómiájának legfőbb szerve, a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) elfogadta az oktatásfejlesztési stratégiát - jelentette a vajdasági magyar sajtó.</p>
Elfogadták a vajdasági magyar oktatásfejlesztési stratégiát
A stratégia hat évre szól, és 12 olyan program szerepel benne, amelyek a stratégiai fejlesztési célok megvalósítását segítenék - írta a Vajdaság Ma című magyar nyelvű internetes újság.
A stratégia eredményeit, a célok megvalósulását minden évben szakmai szempontból is elemezni fogják - mondta el Korhecz Tamás, az MNT elnöke.
Az újvidéki Magyar Szó című napilap tudósítása szerint a stratégia végrehajtásával öt százalékkal növekedhet azoknak a magyar gyerekeknek az aránya, akik anyanyelvükön, magyarul tanulhatnak a vajdasági általános-, illetve középiskolákban. Az általános iskolákban jelenleg a magyar gyerekek 80 százaléka tanul anyanyelvén, a középiskolákban 71 százalék ez az arány.
Emellett szeretnék a jelenlegi 2300-ról több mint 3 ezerre emelni az újvidéki egyetemen a magyar hallgatók számát, egyszersmind legalább 150 férőhellyel növelni a vajdasági középiskolai diákotthonok kapacitását.
Korhecz Tamás elmondta, hogy a stratégia végrehajtásában számítanak a civil szervezetek közreműködésére is.
Az MNT döntött a Vajdasági Magyar Nemzeti Színház megalakításáról is. Ennek lényege, hogy önállósulna a szabadkai Népszínház Magyar Társulata, és Vajdasági Magyar Nemzeti Színház néven működne tovább - írta a Vajdaság Ma.
A magyar "miniparlament" jóváhagyta még 19 vajdasági iskolának a kérelmét, hogy 15-nél kevesebb tanulóval is működhessen náluk magyar nyelvű tagozat, és újabb tíz vajdasági magyar kulturális intézményt nyilvánítottak kiemelt jelentőségűvé.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.