Egyszerre dicsér és bírál az EB

Brüsszel. Sorozatban adta ki jelentéseit a múlt héten az Európai Bizottság a tagjelölt és potenciális tagjelölt országokról. Összességében azt állapította meg, hogy haladást értek el az integráció útján, viszont a részleteket tekintve sok bírálatot is megfogalmazott.

Olli Rehn a jelentések közzététele után Macedóniában is járt, ahol például alkotmányreformot sürgetettSITA/AP-felvételOlli Rehn bővítési biztos egyszerre tette közzé a jelentéseket. Az újonnan bejelentett javaslatokkal várhatóan még az idén foglalkozik a tanács: a macedón tagjelöltségről például már a december közepi brüsszeli állam- és kormányfői találkozón dönthetnek.

Horvátország

Egyebek közt az igazságügy, a korrupció elleni harc, illetve a szerbellenesség tompítása terén lát sürgős tennivalókat Brüsszel. A szerb és a roma kisebbséget még sokszor megkülönböztetések érik. A menekültek visszatérésének segítésében pozitív és negatív fejleményeket egyaránt tapasztalt a bizottság, utóbbiakat elsősorban a lakhatást illetően. Gazdasági téren a privatizáció gyorsítását tartja szükségesnek, míg az uniós szabályozás átvételének terén a legnagyobb erőfeszítések szükségességét a környezetvédelemben látja. Az EU ragaszkodik Ante Gotovina volt tábornok kiadásához: Horvátországnak fel kell kutatnia, le kell tartóztatnia és ki kell adnia a hágai törvényszéknek a körözött háborús bűnöst.

Törökország

A politikai reformok üteme az idén csökkent. Továbbra is vannak emberijogsértések, folytatni kell az állami szervek reformját, és tovább kell csökkenteni a hadsereg befolyását. A nők és kisebbségek védelmét Brüsszel szerint a gyakorlatban is fokozni kell, miután a jogszabályok java része már megszületett. A uniós jogszabályok átvételében még sok a tennivaló, kiemelte a bizottság egyebek mellett a mezőgazdaságot, a vidékfejlesztést és a közös külpolitikát. Piros lapot kapott Ankara a szólásszabadság kapcsán. Kifogásolja az országjelentés, hogy egyre-másra indulnak perek olyan személyek ellen, akik erőszakmentesen mondják el véleményüket, annak ellenére, hogy a szabad véleménynyilvánítást az új büntető-törvénykönyv nem bünteti.

Macedónia

A jelentés szerint az ország mára stabil demokráciává és működő, többnemzetiségű állammá vált. A csatlakozási tárgyalások is megkezdhetők lesznek az országgal, amint a tagsági kritériumok teljesítésének elégséges szintjét Szkopje elérte. További reformokat kér viszont az EU az igazságügyi és rendőrségi rendszerben, a korrupció elleni harcban és a választási rendszerben is. Gazdasági téren az üzleti környezet javítását, a külföldi befektetők hatékonyabb vonzását látja szükségesnek Brüsszel, és az uniós szabályok átvételében is számottevő a lemaradás.

Szerbia-Montenegró

A bizottság megerősítette azokat az eredményeket, amelyek a stabilizációs és társulási megállapodásról szóló tárgyalások megkezdéséhez vezettek. Méltatta a javuló együttműködést Hágával, jelezve: ennek mielőbb teljes körűvé kell válnia. A politikai tennivalók között a közigazgatás és az igazságszolgáltatás reformját, a hadsereg fölötti hatékony ellenőrzést, illetve a Koszovót illető konstruktív megközelítést sorolja fel a jelentés. Egyébként külön jelentés készült Koszovóról, amely egyebek között a menekültek visszatérésének terén elért eredményeket, a mozgásszabadság és a tulajdonjogok javítását kevesli.

Bosznia-Hercegovina

Olyan kulcsterületeken állapított meg haladást Brüsszel, mint az igazságügy, a haderőreform, a rendőri reform, ugyanakkor tovább kell javítani szerinte az állami intézmények működését, az államalakulatok közötti együttműködést és a korrupció elleni harcot.

Albánia

A köz- és jogi intézmények megerősödését emeli ki az országjelentés a politikai pozitívumok közül, illetve a korrupció elleni fellépésben és az emberi jogok biztosításának területén elért eredményeket. A sürgető feladatok közé tartozik az elfogadott törvények gyakorlatba iktatása, a sajtószabadság és az igazságügyi rendszer függetlenségének biztosítása. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?