<p>Dávid Ibolya maradt az MDF elnöke, miután a párt szombati budapesti országos gyűlése nagy többséggel, nyílt szavazáson megerősítette pozíciójában - mondta Kerék-Bárczy Szabolcs, a párt szóvivője az MTI-nek.</p>
Dávid Ibolya maradt az MDF elnöke, sok küldött távozott
A szavazást követőn több tucat küldött elhagyta a helyszínt. Egy korábban kizárt képviselő szerint a szavazásra jogosult 378-ból csak 274 küldött jelent meg.
A küldöttek 182 igen, 72 nem és 20 tartózkodással erősítették meg pozíciójában Dávid Ibolyát.
"A bizalmi szavazás több mint kétharmados többséggel megerősítette az MDF elnöke és elnöksége által folytatott politikát. Ez egyfajta felhatalmazást is jelent arra, hogy a következő hónapok munkáját is folytassa ez a vezetés" - hangsúlyozta Kerék-Bárczy Szabolcs.
A bizalmi szavazás nem jogi kötelezettség, hanem egy gesztus volt. Azt kívánta felmérni a Magyar Demokrata Fórum vezetése, hogy a tagság támogatja-e azt a politikát, amely sikerre vitte a Magyar Demokrata Fórumot az európai parlamenti választáson - mutatott rá a szóvivő.
Arra a felvetésre, hogy a szavazás után tiltakozásul nagyon sok küldött elhagyta a helyszínt, a szóvivő azt mondta: a párt vetése egy demokratikus párt demokratikusan megválasztott vezetése, ahol a többségi döntés az irányadó.
Az MTI azon kérdésére, hogy az MDF-nél szokatlan módon, miért nyílt szavazással döntöttek, Kerék-Bárczy Szabolcs kiemelte: bizalmi szavazás esetén a párt alapszabálya értelmében lehet nyílt szavazást is tartani. Semmilyen jelentősége nincs annak sem, hogy a küldötteket megyénként csoportosítva ültették le - tette hozzá. (Az ülést elhagyó küldöttek közül többen arról beszéltek, hogy a párt vezetése az ültetéssel akarta felmérni, hogy melyik megyében kell változtatni a vezetésen).
Az MDF demokratikus párt, ahol minden döntést viták előznek meg a megfelelő testületekben. Eddig is demokratikusan születtek a döntések, találgatásokkal, feltételezésekkel nem tudnak mit kezdeni - mondta a szóvivő arra a kérdésre, hogy lesznek-e a szankciók azok ellen, akik nemmel szavaztak.
Nem lehet tudni, hogy lesznek-e tisztújítások megyei szinten a közeljövőben. Minden személyi döntésről a megyéknek kell dönteniük - tette hozzá.
Nem számítanak tömeges kilépésekre a pártból a szombati események után - mondta az MTI kérdésére, mint több tucatnyi küldött elhagyta a gyűlést.
A szóvivő elmondta, hogy az országos gyűlés először Bokros Lajos és Habsburg György beszámolóját hallgatta meg, ezt követően került sor Dávid Ibolya értékelésére az EP-választásokkal kapcsolatban. A pártelnök az MDF előtt álló feladatairól is beszélt. Ezt követően került sor a szavazásra - fűzte hozzá.
Thaisz Miklós, az Ifjúsági Demokrata Fórum alelnöke a szavazás után újságíróknak azt mondta: az igen szavazatokat nem számolták meg, és zavarosak voltak a körülmények, sok küldött nem is tudta, hogy miről szavaz, ugyanis konkrétan nem azt tették fel szavazásra, hogy Dávid Ibolya maradjon-e a párt elnöke.
Almássy Kornél volt MDF-es képviselő, akit már korábban kizártak a pártból, azt mondta: a megfélemlítések után mindössze 274 küldött jelent meg, a szavazásra jogosult a 378-ból. Úgy vélekedett, hogy Dávid Ibolyát nem a küldöttek támogatása tartja a pártelnöki tisztségben, hanem "egyéb államhatalmi szervek".
Porkoláb Mátyás MDF-es politikus, a Budapesti választmány volt elnöke az ülésről távozva azt mondta: úgy véli országosan ötvenen lehetnek azok, akik kilépnek az MDF-ből, többek közt ő is. Szomorúan távozik a pártból - tette hozzá.
Közölte: ügyrendi javaslatának nem adtak helyt, mely arra irányult, hogy az országos gyűlés akar-e inkább titkosan szavazni arról, hogy továbbra is Dávid Ibolya maradjon-e párt elnöke.
Elmondta, hogy az ülésen Dávid Ibolya értékelte a párt európai parlamenti választáson elért eredményét. Az ülés kezdetén felszólalt Bokros Lajos, az MDF EP-képviselője is.
Mint hangsúlyozta, kritikák nem hangozhattak el az országos gyűlésen, "meglehetősen diktatórikusan vezették az ülést".
Karsai Péter MDF-es politikus újságíróknak arra a kijelentésre, hogy sokan nem is tudták miről szavaznak, azt mondta: a választmány elnöke felolvasta a határozati javaslatot, mely arra vonatkozott, hogy megerősítik-e a pártelnököt és az elnökséget.
Közölte: az országos választmány szombat reggeli ülésén döntött úgy, hogy nyílt legyen a szavazás, és együtt döntsenek a pártelnök és az elnökség személyéről. Minden ügyrendi javaslatot az országos választmány előtt kellett volna előterjeszteni - tette hozzá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.