Damaszkusz az útiterv kiterjesztését javasolja

Rámalláh/Jeruzsálem/Damaszkusz. Mahmúd Abbász palesztin kormányfő ma Jeruzsálemben találkoznik Ariel Saron izraeli miniszterelnökkel. Ezt a palesztin kormányfő jelentette be tegnap Rámalláhban, az Ana Palacio spanyol külügyminiszterrel folytatott megbeszélése után.

Nem akármilyen felvétel: Whitney Houston Ariel Saronnal. Whitney Izraelbe érkezett, hogy találkozzon egy fekete bőrűekből álló vallásos csoport tagjaival, akiktől inspirációt vár következő albumához. A popsztárt a zsidó állam miniszterelnöke is fogadta. Az énekesnőt, akinek izraeli utazását biztonsági okokból korábban többször elhalasztották, lelkes rajongók várták. Reuters-felvétePalacio közel-keleti látogatásának célja, hogy felajánlja a spanyol kormány támogatását a kvartett (az USA, az ENSZ, az EU és Oroszország) közös bábáskodásával létrejött béketerv gyakorlatba való átültetéséhez. Ana Palacio programjában a Jasszer Arafat palesztin elnökkel folytatandó tanácskozás is szerepel. Ami azért érdekes, mert Izraelben korábban bejelentették: Saron kormányfő nem hajlandó találkozni olyan külföldi politikussal, aki Arafattal is tárgyalóasztalhoz ül.

Az Abbász és Saron ma a június első hetében Jordániában George Bush amerikai elnök, valamint az izraeli és a palesztin kormányfő részvételével megtartandó hármas csúcsértekezletet készíti elő. Abbász az izraeli Háárec napilapban megjelent tegnapi interjújában igyekezett kisebbíteni az útitervre vonatkozó izraeli fenntartásokat. A palesztin kormány elfogadta a nemzetközi béketervet, amely 2005-re önálló palesztin állam megalakítását irányozza elő. Saron kormánya szintén elfogadta, de 14 megjegyzést fűzve hozzá. Abbász szerint azonban nem lehet elfogadni azt, hogy a felek megrostálják a béketervet, és csak a számukra előnyös pontokat vegyék figyelembe. Emlékeztetett arra is, hogy Washington már jelezte: nem fognak változtatni az útiterv előírásain.

A szíriai külügyminiszter úgy véli, hogy az izraeli–palesztin rendezést kiragadó útitervet ki kellene terjeszteni a szíriai és a libanoni kérdésre is. „Az amerikai támogatás élvező útitervnek választ kell adnia a szíriai és a libanoni problémára is, hogy lehetővé tegye a közel-keleti konfliktus átfogó megoldását; máskülönben pusztán a palesztin kérdésre korlátozódik majd – fejtegette Faruk as-Saraa. Reményét fejezte ki, hogy George Bush amerikai elnök az igazságos és átfogó békét fogja szem előtt tartani, és nem válogat majd a közel-keleti konfliktusban érintett felek érdekei között. Szíria 1993 óta kerülte a beavatkozást a palesztin–izraeli béketárgyalásokba. A zsidó állammal folytatott saját béketárgyalása 2000-ben zátonyra futott az Izrael által az 1967-es háborúban megszállt Golán-fennsík körüli vitán. A szíriai kormányzópárt lapja eközben azt jósolta, hogy az izraeli fenntartások meg fogják torpedózni a palesztin állam 2005-ig történő létrehozását előirányzó útitervet. Mindamellett Bassár el-Aszad elnök kijelentette, hogy nem fog beavatkozni a palesztinoknak az útitervre vonatkozó döntésébe.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?