Csáky Pál: a demokrácia esély és nem csodaszer (frissítve)

Budapest |

<p>A demokrácia csak egy esély, és nem csodaszer, bár az emberek általában véve jobb körülmények között élnek a demokráciában, mint a korábbi autoriter rendszerben - mondta Csáky Pál szlovákiai politikus egy konferencián pénteken Budapesten.</p>

A Húsz éve szabadon Közép-Európában címmel szervezett kétnapos nemzetközi konferencián Csáky Pál hangsúlyozta: a rendszerváltozás elkerülhetetlen volt, mivel az előző rendszer "hazugságokra épült", így mindenképpen el kellett buknia. Szerencsésnek nevezte, hogy akkor Gorbacsov állt a Szovjetunió élén, így nagyobb "véráldozat" nélkül történhetett meg a fordulat.
Korábban az emberek többsége elfogadta a fennálló kétpólusú rendszert, és bár reménykedtek a változásban, eltértek a vélemények arról, hogy annak milyennek kellene lennie - vélte. Mint a politikus kifejtette: 1989-ben aztán szembe kellett nézni annak a rendszernek a válságával, amelyen kívül "mást nem ismertek".
"A történelem gátja átszakadt" - fogalmazott, hozzátéve: azonban a rendszer bukása után tapasztalat híján a posztkommunista országokban nem tudták, mi a teendő, és a Nyugatot is felkészületlenül érte a fordulat, holott sokat vártak tőle. Megszűnt a hidegháborús szembenállás, a Nyugat fellélegezhetett, a várt segítség azonban nem érkezett meg a posztkommunista államokba - idézte fel.
Mint Csáky Pál elmondta: Antall József, Václav Havel és Lech Walesa sejtették, hogy az egyedüli megoldás csak a többpárti demokrácia lehet, és sokkal inkább a gazdasági átalakulás terén jelentkeztek problémák, mert a vezetőknek nem volt tapasztalatuk a piacgazdaság megteremtésében. Így például aránytalanul nagy szerephez jutott a nemzetközi tőke, ami kiszolgáltatottá tette az országokat - fűzte hozzá.
A kialakuló berendezkedés hibáiként említette, hogy nagyobbak a társadalmi különbségek, kisebb a közösségek összetartó ereje, és a korábbi politikai jellegű kiszolgáltatottság helyét a gazdasági és szociális kiszolgáltatottság vette át.
A politikus kiemelte: a politikai változásokat hetek, a jogikat hónapok, a gazdaságikat évek alatt végre lehet hajtani, azonban a "tudati" változásokhoz évtizedek szükségesek, ami igen nagy kihívás.
Magyarországon, amely viszonylag jobb helyzetben volt a szovjet blokkon belül, sok energia ment el, sok lehetőség úszott el feleslegesen az elmúlt húsz évben, pedig a határon túli magyarok érdeke mindig is egy erős Magyarország volt - vélekedett.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?