Washington. George Bush, az Egyesült Államok elnöke a bagdadi rezsim elleni katonai fellépésnek zöld utat adó kongresszusi felhatalmazásával a kezében kemény hangvételű biztonsági tanácsi határozatot sürget a világszervezetben az iraki tömegpusztító fegyverek felszámolásáról.
Bush kemény BT-határozatot követel
Diplomáciai források szerint a kongresszusi határozat, amelyben Bush elnök szavai szerint Amerika egy hangon szól, kétségtelenül növelte a nyomást és mindenképpen felgyorsíthatja a kunzultációk folyamatát. Az Egyesült Államok hivatalosan még nem terjesztett be határozattervezetet a Biztonsági Tanács elé, noha egy tervezetet köröztetnek diplomaták között. A háttérben zajló egyezkedések során felmerült egy olyan kompromiszszum lehetősége az amerikai és a francia változat között, amely szerint az első határozat „következményekkel” fenyegetné meg Irakot, ha megtagadja a követelések teljesítését, vagy megpróbál kibújni alóla, viszont kimaradna minden olyan megfogalmazás, amely katonai fellépés automatikus jóváhagyásaként értelmezhető.
A Biztonsági Tanács holnapután az el nem kötelezett országok kezdeményezésére nyilvános vitát tart Irakról. Az el nem kötelezettek a hírek szerint rossz néven veszik, hogy legtöbben az újságokból értesültek a BT-ben köröztetett amerikai határozattervezetről. A dél-afrikai ENSZ-nagykövet szavai szerint az ilyen fontos határozat ügyében valamennyi tagállamnak hallatnia kell hangját. Diplomáciai források szerint legalább száz felszólalóra lehet számítani. Az Egyesült Államok nem örül a nyilvános vitának. Az amerikai ENSZ-nagykövet, John Negroponte szerint helye van a nyílt vitának, de csak a megfelelő időben.
Az Egyesült Államok közben viszszautasította azt a szombati iraki ajánlatot, hogy Bagdad kész elhárítani minden akadályt, amely útját állhatja az együttműködésének a fegyverzetellenőrökkel. Az amerikai külügyminisztérium utasította el az iraki elnöki tanácsadónak az ENSZ illetékeseihez küldött legutóbbi levelét. Jo-Anne Prokopowicz külügyi szóvivő asszony szavai szerint Irak továbbra is csak játszik a szavakkal, de valójában nem akar együttműködni, ellentmondó ígéreteket tesz, majd kiválasztja közülük azt a változatot, amelyik az adott pillanatban leginkább megfelel taktikai érdekeinek.
A lakosság 60 százaléka mellette
Az amerikai lakosság 60 százaléka támogatja az Irak elleni fellépést a Newsweek amerikai hírmagazin szombaton közzétett felmérése szerint. A megkérdezettek 89 százaléka azonban fontosnak tartja, hogy Washington szerezze meg európai szövetségeseinek támogatását és pontosan ugyanilyen arányban szeretnék, ha a világszervezet hivatalos jóváhagyását is megkapná. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.