Redő Júlia dokumentumfilmjét az NFG klub vetíti (Fotó: Hagyományok Háza)
Táncbahívás és farsangi koncert - programajánló
![kép](/sites/default/files/styles/image_16_10_w400/public/lead_image/2025-02/film-jossz-zancolni.jpg.webp?itok=8NsYLeKA)
Milyen kulturális eseményekre érdemes odafigyelni az elkövetkező napokban? Dokumentumfilm-vetítés, koncertek és színházi előadás is van a kínálatunkban.
Hogyan hívtuk egymást táncba régen és most?
Egy különleges dokumentumfilm-vetítésre készül az NFG klub: Redő Júlia néptáncos, táncpedagógus, kommunikációs tréner Jössz táncolni! című kisfilmje azt vizsgálja, hogyan volt régen, és hogy történik napjainkban a táncalkalmakon egymás megszólítása. Melyek a táncba hívás íratlan törvényei és mit árulnak el ezek a férfi és női szerepekről illetve a párkapcsolati helyzetekről?
A témát ilyen megközelítésből kevesen vizsgálták eddig. Redő Júlia a Hagyományok Háza médiatárában kutatott, ahol a felvételekből válogatott: a filmben táncalkalmakon rögzített felvételeket és a falusiak beszámolóit láthatjuk. Tizenéves lányok, fiúk mesélnek az élményeikről, csakúgy, mint olyan férfiak és nők, akik évtizedek óta járnak táncházba. Vajon mi az, ami bennünk él még mindig mindabból, ahogy szüleink, nagyszüleink élték át a táncbakérést? Többek között erre is keresi a választ az alkotó. „Lenyűgöző, hogy mennyi emberi érzés: lelkesedés, öröm, megbecsülés, ugyanakkor szorongás, szégyen vagy beletörődés is övezheti ezt a helyzetet” – mondja Redő Júlia, aki szerint „a spontán megnyilvánulások és a közösség tudatosan elfogadott normái olykor régebben is szöges ellentétben álltak egymással.”
A vetítést követően egy alkotói beszélgetésre is várják a nézőket.
Mikor és hol: február 15., szombat 19.00 – Dunaszerdahely, NFG klub
Ismét színpadon a Három és fél nővér
Egy kortárs magyar drámaíró, Selmeczi Bea továbbírta Csehov nagy klasszikusának hősnőit. Végigvezeti a karaktereket Oroszország történelmén, azaz a cári Oroszország kivégzésén, az államosítás időszakán, a hruscsovi éra hétköznapjain és az ezredforduló változásain. A Rédli Károly rendezésében készült darab egészen különleges műfaji megjelölést kapott: szamovár-szonáta dalokkal, négy tételben. Olgát Varga Szilvia, Mását Szvrcsek Anita játssza, míg Irina szerepében Dobra Mara, Natasáéban pedig Szoták Andrea látható. A dramaturg Varga Emese, a díszletet és a jelmezeket Kubička Viktória tervezte, a darab zenei rendezője Lakatos Róbert.
Február 14., péntek 19.00 – Komárom, Egressy Béni Városi Művelődési Központ – belépő: 15 euró
Farsangi koncertet adnak a Győri Filharmonikusok Dunaszerdahelyen
Török Levente vezényel, Simon Brigitta énekel. A műsor zömét Strauss-művek töltik ki, de felhangzik Aram Hacsaturján Álarcosbál szvitje és Lehár Ferenc Giudittájának egy részlete is.
Február 15., szombat 19:00 – Dunaszerdahely, Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ – belépő: 20 euró
Vonóskvartett ad koncertet Jókán
A Rigoroso egy professzionális zenészekből álló formáció, akik szimfonikus zenekarokban, de szólistaként is tevékenykednek. A Rigó Sándor vezette kvartett koncertjein klasszikus dallamok és jazz is csendül fel, de a közönség könnyűzenét és filmzenét is hallhat tőlük.
Február 16., vasárnap – Jóka, művelődési otthon – belépődíj: 15 euró
Ipolyságon is komolyzene szól majd
Az Ad Libitum Kamaraegyüttes Budapestről érkezik, repertoárjukon a 20. századi magyar szerzők mellett leginkább szlovák és cseh szerzők művei szerepelnek. A hangversenyt az Ipolysági Zenei Tavasz keretében tartják.
Február 20., csütörtök 18.00 – Ipolyság, városháza – a belépés díjtalan
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.