Blix a bűnbak, elbliccelte a bizonyítékot

New York/Berlin/Wahington/ Párizs/Bagdad. Diplomáciai nagyüzem volt tegnap, a BT mára tervezett sorsdöntő vitája előtt. Ha lesz ma New Yorkban szavazás, azon Schröder német kancellár biztosan részt vesz. Egyre több bírálat éri Hans Blixet, mert elbliccelt egy fontos bizonyítékot Irak ellen.

Kuvaitban állomásozó brit és amerikai tengerészgyalogosok tartottak tegnap közös hadgyakorlatot Reuters-felvétel A brit és amerikai kormány arra próbája rászorítani az ENSZ fegyverzeti főellenőrét, hogy nyilvánítsa az Irak elleni döntő bizonyítéknak az ellenőrök által fellelt iraki pilótanélküli repülőgépet, amellyel állítólag vegyi és biológiai hatóanyagokat lehet célba juttatni – írta tegnap The Times. Ez biztosíthatja az új ENSZ-határozathoz a többséget, amire főleg a brit miniszterelnöknek lenne szüksége, mert a lap szerint már omladozik a kormánya az iraki válság súlya alatt. Már a szombati The Times feltárta, hogy Hans Blix fegyverzeti főellenőr pénteki szóbeli jelentéséből kimaradt a beszámoló egy nemrégiben felfedezett, távirányítású iraki repülőgépről. A vezető londoni lap tegnap megismételte, hogy Blix a 7,45 méter szárnyfesztávolságú eszköz létét egy külön, 173 oldalas, a hivatalos pénteki beszámoló után terjeszteni kezdett jelentés mélyére rejtette, nyilván azért, hogy ne szolgáltasson muníciót a háborúhoz. A brit és az amerikai ENSZ-nagykövet most azt követeli Blixtől, hogy hozzon nyilvánosságra minél több részletet az iraki légi eszközről, amelynek létéről Bagdad eddig semmilyen fegyverzeti leltárban nem számolt be. A lap szerint repülőgép létéről szóló adatok sokkal könnyebbé teszik a Biztonsági Tanács még ingadozó tagjai számára annak a brit–amerikai álláspontnak az elfogadását, hogy Irak nem tett eleget a leszerelést előíró ENSZ-határozatoknak.

SCHRÖDER HĺVATLANUL IS MENNE

A francia diplomácia is teljes sebességre kapcsolt, Dominique de Villepin külügyminiszter tegnap az ENSZ döntéshozó testületének hat ingadozó tagja között lévő három afrikai országot próbálta Párizs oldalára állítani az iraki háború elutasításában. Villepin Angolában, Kamerunban és Guineában tárgyalt.

Vlagyimir Putyin orosz elnök francia kollégájával, Jacques Chirackal, majd pedig Gerhard Schröder német kancellárral egyeztetett telefonon. Béla Anda német kormányszóvivő ezután közölte: Gerhard Schröder német kancellár kész New Yorkba utazni, ha a BT-ben újabb határozatról szavaznának. Berlinben tegnap délután még bizonytalannak tartották, hogy lesz-e ma szavazás az amerikai–brit–spanyol határozattervezetről, amely március 17-én lejáró ultimátumot tartalmaz Irak számára. Washington nem óhajtja, hogy az eseményre állam- és kormányfők utazzanak a világszervezet székhelyére, Condoleezza Rice nemzetbiztonsági főtanácsadó kijelentette: „nincs szükség arra, hogy jöjjenek az államfők és felemeljék a kezüket”. Az ötlet a franciáktól származik, s azt Schröder vasárnap támogatásáról biztosította. Madridban viszont bejelentették, hogy José María Aznar kormányfő nem szándékozik New Yorkba utazni.

LONDON ÓVATOSKODIK

Akár kormányválságot is előidézhetne Londonban, ha az Irak elleni támadás BT-felhatalmazás nélkül történne, talán ennek tudható be, hogy Hoon védelmi miniszter azt mondta, még most sem túl késő, hogy Irak végrehajtsa a teljes leszerelést. Tony Blair kormányfő szóvivője pedig bejelentette: akár változásokat is eszközölhetnek az amerikai–brit–spanyol határozattervezetben annak érdekében, hogy megszerezzék a BT-ben a kilenc támogató szavazatot. Állítólag London erről konzultált is Washingtonnal, s hírforrások tudni vélték, hogy a Szaddámnak adandó végső határidő – március 17-e – esetleges kitolása is szóba került.

MOSZKVA VÉTÓZNA

Amerikai lapvélemények szerint Bush elnöknek az orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal folytatott telefonbeszélgetés után az a benyomása, hogy Mozskva nem szavazna a határozattervezet ellen. Viszont Igor Ivanov külügyminiszter szerint Oroszország „nem tudja támogatni” az amerikai–brit–spanyol határozati javaslatot, így „a dokumentum ellen fog szavazni”. Oroszország most először jelezte teljesen nyíltan, hogy vétót emel az iraki leszerelésre március 17-ig időt adó határozattervezet jelenlegi formájában történő elfogadása ellen.

A BT-TAGOK VÁRHATÓ VISELKEDÉSE

Az ENSZ BT tagjainak várható viselkedését jellemezte tegnap az AP amerikai hírügynökség, azt vizsgálva, hogyan viszonyulnak jelenleg ahhoz a határozattervezethez, amely erő alkalmazására jogosítaná fel Amerikát. A vétójoggal rendelkező 5 állandó tag közül az USA természetesen támogatja a határozatot. Franciaország ellenzi a határozatot, közvetetten fenyegetett a határozat elfogadásának megvétózásával. Kína ellenzi a határozatot, de nem valószínű, hogy vétót emel. Nagy-Britannia, a javaslat egyik beterjesztője, támogatja a határozatot, de kész lehet a határidő meghosszabbítására. Oroszország ellenzi a határozatot, de nem világos, hogy vétót emel-e. A 10 nem állandó tag közül Angola határozatlan, Bulgária támogatja a határozatot, Chile pedig hosszabb határidőt szeretne. Guinea határozatlan, Kamerun hajlik a határozat támogatására, Mexikó későbbre szeretné halasztani a várhatóan ma sorra kerülő szavazást. Németország ellenzi a határozatot, Pakisztán hosszabb határidőt szeretne, Spanyolország, a határozati javaslat egyik benyújtója, támogatja a határozatot. Szíria, a BT egyetlen arab tagja ellenzi a határozatot.

SZORUL A HUROK

Dzsamali pakisztáni kormányfő tegnap este sem volt hajlandó elárulni, országa megszavazza-e a BT-ben az amerikaiak határozattervezetét, csak annyit mondott, a haború igenlése nagyon nehéz döntés lenne Pakisztán számára. Ugyancsak pakisztáni hír: szorul a hurok Oszama bin Laden körül. A pakisztáni titkosszolgálatok olyan információt kaptak az al-Kaida terrorszervezet vezetőjének egyik, nemrég elfogott alvezérétől, amelynek révén a nyomozók közelebb juthatnak a nagy erőkkel keresett terroristavezérhez. Ezt az ISI pakisztáni titkosszolgálat tegnapi iszlámábádi sajtóértekezletén közölték külföldi újságírókkal. Pakisztán történetében most először fordult elő, hogy az ISI tájékoztatót tartott a sajtó munkatársainak. Az ISI vezetői hangsúlyozták: Hálid Sejk Mohamednek, a terrorszervezet harmadik számú vezetőjének március elsején a pakisztáni Ravalpindiben történt letartóztatása azt jelzi, hogy előrelépés történt a világ legkeresettebb terroristavezére utáni nyomozásban. Sejk Mohamed kihallgatása során azt vallotta, hogy tavaly decemberben találkozott bin Ladennel. (MTI, TASR)

Powell megfenyegette a franciákat

Washington. A francia-amerikai kapcsolatokra, legalábbis rövid távon, súlyos következményekkel jár, ha Franciaország a Biztonsági Tanácsban megvétózza az Irakkal kapcsolatos amerikai–brit–spanyol határozattervezet elfogadását. Colin Powell amerikai külügyminiszter ezt a Fox televízió magazinműsorában jelentette ki. Powell azt is elismerte, hogy Franciaország kétségtelenül mindent megtesz a határozat elfogadásának megakadályozására. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?