Blair már bocsánatot kért

Washington/London/Párizs. Egy republikánus képviselő az amerikai diplomácia Pearl Harborjának nevezte az iraki foglyok kínzását, Tony Blair brit kormányfő pedig nyilvánosan bocsánatot kért a történtekért annak ellenére, hogy a londoni védelmi tárca szerint a botrányt kiváltó fényképek némelyike valószínűleg hamisítvány.

Az indonéz fővárosban, Dzsakartában is tüntettek az iraki foglyok kínzása ellenČTK/AP-felvételDonald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter távozását követelte a szárazföldi erők lapja tegnapi szerkesztőségi cikkében. A tegnapi lapok újabb fotókat közöltek az iraki foglyok kínzásáról. A képeken amerikai katonák kutyákkal fenyegetnek egy meztelen iraki férfit, aki karját a tarkóján tartva a cellarácsnak szorítja a hátát félelmében.

Az egész világot elképesztő botrányt Tom Cole republikánus képviselő az amerikai diplomácia Pearl Harborjának nevezte, (az Egyesült Államok elleni 1941 decemberi japán támadásra utalva), Edward Kennedy szenátor pedig úgy vélte, hogy Amerika jelképe a Közel-Keleten már nem a Szabadságszobor, hanem az a csuklyás fogoly, akinek a karjaira elektromos vezetékeket erősítettek.

Az amerikai védelmi minisztérium, a Pentagon a kongresszus rendelkezésére bocsátja az iraki foglyok kínzásáról készült valamennyi fényképet, közzétételükről azonban George Bush amerikai elnök dönt majd.

A The New York Times című napilap tegnapi száma szerint a Fehér Ház munkatársai közül többen azzal érvelnek, hogy a képek előbb-utóbb úgyis kiszivárognak, visszatartásuk csak a válságot hosszabbítaná meg és táplálná az irakiak és az arab világ gyanúját, hogy a Pentagon el akarja tussolni az ügyet.

A védelmi tárca számos tisztségviselője arra hivatkozva ellenzi a képek közzétételét, hogy az befolyásolná a vizsgálatot az iraki foglyok kínzásával gyanúsított személyek ügyében. A tisztségviselők szerint az újabb képek megjelenése tovább szítaná az irakiak haragját, táplálná az ellenállás tüzét, lehetetlenné tenné, hogy az Egyesült Államok segítséget szerezzen arab szövetségesektől, és az elfogott amerikai katonákat is még nagyobb veszélynek tenné ki. Carl Levin, a szenátus katonai bizottságának rangidős demokrata tagja a képek közzététele mellett foglalt állást. John McCain republikánus szenátor a Fox News hírtelevízióban arra figyelmeztetett, hogy a botrányok addig csak dagadni szoktak, amíg az információkat eltitkolják, és a nyilvánosság úgy érzi, hogy nem kapott teljes képet róla.

Bush elnök tegnap a Pentagonban zárt ülésen találkoziott a tárca vezetőivel. Bárhogy döntsön is az elnök a fotók felől, az iraki szerepvállalás és saját újraválasztása szempontjából a fő kérdés az, felszámolhatja-e egyáltalán a kárt, amelyet a botrány okozott. A The New York Times elemzése szerint a fején csuklyát viselő iraki fogoly, széttárt karjain a ráerősített elektromos vezetékkel ugyanúgy az amerikai megszállás jelképévé válhat majd, mint a vietnami háborúnak az amerikai támadás elől menekülő meztelen kislány képe, amely az Egyesült Államok ellen fordította Délkelet-Ázsiában a közvéleményt.

A brit védelmi miniszter szerint valószínűleg hamisak azok a fotók, amelyeket a Daily Mirror brit bulvárlap tett közzé nemrégiben iraki őrizetesekkel szembeni állítólagos brit visszaélésekről. Geoff Hoon, aki a Nagy-Britanniában is terjedő iraki fogolykínzási botrány ügyében tett tegnap délután alsóházi nyilatkozatot a kormány nevében, azt mondta: a fotók eddigi vizsgálata „erősen valószínűsíti”, hogy a teherautó, amelynek platóján az egyik iraki őrizetes állítólagos bántalmazását ábrázoló felvételek készültek, „az adott időpontban nem is Irakban volt”. Hoon mindazonáltal közölte, hogy a brit katonai rendészet hat más feltételezhető visszaélési ügyben vizsgálatot folytat brit katonákkal szemben; két eset a vádemelés küszöbéig jutott.

Tony Blair brit kormányfő vasárnap este nyilvánosan bocsánatot kért az iraki foglyok kínzása miatt. A vezető brit politikus, aki Európa Napját ünnepelte Párizsban Jacques Chirac francia elnökkel, a FR3 francia televíziónak adott nyilatkoztában először ismerte el egyértelműen, hogy brit katonákat is felelősség terhel az iraki rabokkal történt kegyetlen bánásmódért.

Teljes mértékben elfogadhatatlannak tartotta az eljárást, és hangoztatta: a bűnösöket a brit katonai perrendtartásnak megfelelően el fogják ítélni. Hozzáfűzte: a visszataszító magatartás azonban nem jellemző az Irakban állomásozó brit haderő katonáinak a többségére.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?