Washington/Kabul/London. Az afganisztáni biztonság elősegítésére hivatott nemzetközi erő (ISAF) első katonái tegnap hajnalban megérkeztek Kabulba. Egy 20-30 fős felderítő csoport landolt az afgán főváros repülőterén, amely 17 ország tisztjeiből áll. A kabuli brit nagykövetségen közölték: a tisztek feladata előkészíteni az ISAF telepítését.
Békekatonák Kabulban
ĺgy a csoport megvizsgálja, milyen feltételek vannak Kabulban a katonák állomásoztatásához, különös tekintettel az orvosi ellátásukra és a logisztikai problémákra. A békeerő január végére 4500 katonát számlál majd, John McColl brit tábornok parancsnoksága alatt. A délelőtti órákban megérkezett a bagrami katonai támaszpontra az ISAF első nyolc francia katonája is. Franciaország összesen 550 katonával vesz részt a nemzetközi békeerőben.
Miközben amerikai tengerészgyalogosok a tálibok és az al-Kaida táborai után kutatnak, folytatódott a hajsza Omar molla után is. Mint Brad Lowell, az afganisztáni amerikai parancsnokság szóvivője közölte, mintegy kétszáz amerikai tengerészgyalogos kutatott a tálib milicisták és az al-Kaida egyik korábbi tábora után, s az akcióban részt vettek tálibellenes afgán erők is. Egyébként Abdullah Abdullah, az ideiglenes afgán kormány külügyminisztere tegnap Kabulban az ABC amerikai televíziónak meglehetősen borúlátóan nyilatkozott arról, hogy hamar kézre keríthetik a mollát és Oszama bin Ladent.
Hamid Karzai, az átmeneti afgán kormány miniszterelnöke a The New York Timesban tegnap megjelent interjújában kijelentette: egyetért azzal, hogy az amerikai katonai tevékenység folytatódjék a terrorizmus teljes felszámolásáig. Ugyanakkor aggodalmának adott hangot amiatt, hogy növekszik a polgári áldozatok száma.
Amerikai bombák megölték a bukott tálib rendszer felderítésének vezetőjét. Kari Ahmadullahhal Host tartomány Zadran kerületében végeztek a bombák – jelentette ki a CNN-nek nyilatkozva Abdullah Tavhidi, az ideiglenes afgán kormány hírszerzésének helyettes vezetője. A szavait idéző idéző Reuters szerint az eset két-három nappal ezelőtt történt. Tavhidi holttestét azonosították, és szülővárosában eltemették.
Tegnap kezdődött a meghallgatása Zacarias Moussaouinak, aki elsőként került bíróság elé a szeptember 11-i amerikai terrortámadásokban való részvételért. A 33 éves, marokkói származású francia férfi bűnösségét hat vádpontban vizsgálják. A vád többek között terrorista tevékenységre, repülőgép eltérítésére, tömegpusztító fegyverek használatára, illetve gyilkosságra irányuló összeesküvés. A legtöbb vádpontban akár halálos ítélet is kiszabható. A hatóságok úgy vélik, hogy Mossaoui lett volna a huszadik repülőgép-eltérítő, őt azonban még a nyár folyamán őrizetbe vették a bevándorlási törvények megsértése miatt. Feltehetően a Pennsylvaniában lezuhant gépen utazott volna, mivel ezen a gépen csak négy terrorista tartózkodott. A többi három utasszállítót öt-öt merénylő kerítette hatalmába. A BBC szerint az ügyészek hamarosan arról is döntenek majd, hogy halálos ítélet kiszabását kérik-e Moussaouira, aki tegnap ártatlannak vallotta magát.
Afgán menekültek ezrei igyekeznek eljutni Pakisztánba, miközben a korábbi menekültek közül sokan hazatérnek. Az ENSZ menekültügyi szervezetének (UNHCR) egyik szóvivőnője szerint közel ötezer afgán érkezett kedden Csaman határvároshoz, és további ezrek készülnek elmenekülni Kandahárból. Mint elmondta, hetek óta most először észleltek ilyen tömeges menekültáradatot. A menekültek az afgán– pakisztáni határ mentén található úgynevezett senki földjén várják, hogy bebocsássák őket Pakisztánba. Az UNHCR illetékesei egyelőre nem tudják az új menekülthullám okát, de feltételezik, hogy a bukott tálib rendszer még mindig élvez bizonyos támogatást egykori fellegvárában, Kandahárban és környékén. (m, o)
Washington Irak elleni támadásra készül
Teherán. A teheráni vezetés birtokában lévő információk szerint az amerikaiak nagyszabású támadásra készülnek Irak ellen – mondta Habibollah Aszgaroladi, az Iszlám Szövetség Egyesülete, a legbefolyásosabb és legrégibb iráni konzervatív mozgalom vezetője. Aszgaroladi szerint egy ilyen akció hatalmas veszteségeket okoz majd az USA-nak, de Washington elkerülhetetlennek tartja a támadás megindítását. Aszgaroladi bizalmas közlésekre hivatkozva azt is elmondta, hogy a Népi Mudzsahedek iráni ellenzéki csoport az amerikai támadás idején katonai műveleteket hajt majd végre az iraki–iráni határon – jelenti az AFP. A washingtoni vezetés már többször hangsúlyozta: Irak lehet a terrorizmus elleni világméretű harc következő célpontja. Az USA-nak nincsenek bizonyítékai arra, hogy Bagdadnak közvetlen köze lett volna a szeptember 11-i terrorakciókhoz. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.