Az északi határnál a nemek győztek

A népszavazási adatok területi megoszlásából kiderül, hogy a Szerbiával szomszédos Bács-Kiskunban az országos átlagnál sokkal többen támogatták a kettős állampolgárság megadását. A Romániával határos megyékben közel azonos volt a támogatók és elutasítók aránya. A Szlovákiával határos megyékben viszont a nemek győztek.

Osztoztak a pártpolitikai játszmákban TASR/AFP-felvétel A szavazatok területi megoszlásából kiderül, hogy a szlovák– magyar határ menti megyék többségében a választók viszont elutasították a kettős állampolgárságot. Igaz, Győr-Moson-Sopron megyében az igenek győztek. A megye nagyobb városai közül egyedül a Szlovákiához közeli Mosonmagyaróváron szavaztak nemmel. Komárom-Esztergom megyében az országos átlagtól jelentősen eltérő eredmény született, a nemek győztek, 54 százalékkal. A voksok eloszlása azonban azt mutatja, hogy a megyén belül elsősorban nem a közvetlenül a határ melletti települések utasították el a kettős állampolgárság bevezetését., Tatabányán 37, Dorogon 31 százalékot kapott mindössze az igen. Komáromban és Esztergomban viszont a többség támogatta a kettős állampolgárságot. A kisebb települések teljesen megosztottak voltak, nem lehet azt állítani, hogy a határhoz közel vagy a megye Szlovákiától távolabbi részein támogatták volna döntően a kettős állampolgárságot. Megosztotta Pest megye Szlovákiához közeli településeit a népszavazás. Megyei szinten 52 százalékot kapott az igen, a Szlovákiához közeli településeken azonban vagy elsöprő többség támogatta az igent, vagy nagy fölénnyel nyert a nem. Nagymaroson 68 százalékot kapott az igen és a környező települések többségében is hasonlóan döntöttek, de például Márianosztrán vagy Kóspallagon még40 százalék sem támogatta a kettős állampolgárság bevezetését. Nógrádban jellemzően Salgótarjánban és a környező településeken utasították el a kettős állampolgárságot. A megyeszékhelyen 44 százalékot kapott csak az igen. Balassagyarmaton és Szécsényben viszont már győztek az igenek. A megyében összességében a nemek nyertek. Borsodban szintén a nem nyert.

A román határ melletti megyék közül Szabolcs-Szatmár- Bereg és Békés megyében nem támogatták a kettős állampolgárságot, Hajdú-Biharban azonban igen. A Szerbiával szomszédos Bács-Kiskunban és Csongrádban az országos átlaghoz képest is sokan szavaztak igennel. A legtöbben, 58 százaléknyian Zala megyében voksoltak igennel.

Politikusok értékelése

A népszavazási kezdeményezés elbukott; a kezdeményezők és a támogatók kudarca világos – jelentette ki Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök. A kettős állampolgárságról szóló kérdést százból 18-an támogatták – emlékeztetett a kormányfő. Mint mondta, a Fidesz szövetséget kötött a Munkáspárttal és a Magyarok Világszövetségével, hogy néhány százaléknyi szavazatot szerezzen. Lendvai Ildikó (MSZP) azt fejtegette, hogy nem a kormánypártok, hanem a józan ész győzött a népszavazás eredménytelenségével.

Pokorni Zoltán (Fidesz) azt mondta: mindent megtettek, hogy a kettős állampolgárságot célzó összefogás erősebb legyen, de ez nem sikerülhetett, mert a kormány és pártjai „félelmet szítottak az emberekben”. Sikerként értékelte, hogy a kettős állampolgárságról szóló referendumon az igenek ennek ellenére 3 százalékos többségbe kerültek a nemmel szemben.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke azt fejtegette, hogy a szavazástól távol maradók nem kívántak osztozni a pártpolitikai játszmákban. „Elvárjuk, hogy március 15-ig közösen alkossuk meg a határon túli magyarok jogviszonyát szabályozó törvényt. Ha erre a parlament nem képes, oszlassa fel önmagát, és adja át helyét olyan erőknek, akik képesek ezt a feladatot felelősen, a nemzeti elkötelezettségnek megfelelően el is látni” – mondta Dávid Ibolya.

Kuncze Gábor (SZDSZ) kiemelte: a határon túli magyarok problémáira a szülőföldön boldogulást segítő intézkedések, a határon átnyúló gazdasági együttműködés lehetőségeinek támogatása, hosszú távon pedig az európai uniós állampolgárság jelent megoldást. Az SZDSZ frakcióvezetője szerint a referendum kezdeményezői úgy megbuktak, „mint az ólajtó.”

Az unió

Teljes egészében nemzeti illetékesség az Európai Unióban, hogy egy-egy tagország kinek és milyen módon ad állampolgárságot, így az Európai Bizottság továbbra sem kívánja kommentálni a hét végi magyarországi népszavazás kimenetelét – hangoztatta a brüsszeli végrehajtó testület szóvivője. Pietro Petrucci kijelentette, Magyarországnak teljes joga volt, hogy népszavazást tartson a kettős állampolgárság ügyében. Petrucci - a bel- és igazságügyekért felelős biztos szóvivője azt monda, olyan lépésről van szó, amely kívül esik a közösségi kompetenciákon.

Német szakértő

A Német Kül- és Biztonságpolitikai Intézet Közép- és Kelet-Európa-szakértője, Kai Olaf-Lang a külpolitikai kihatásokat elemezve úgy vélte, az eredmény a megnyugvás elemét viszi a szomszédos államokhoz fűződő kapcsolatokba, „sok európai fővárosban és Brüsszelben is örülnek”. Pozitív fejlemény lenne, ha pártok feletti magyar–magyar párbeszéd jönne létre, ha nem feltűnő, de hatékony politika alakulna ki a határon túli magyarok ügyeiben. Optimális esetben a határon túl élő magyarok témájával nem lenne szabad belpolitikai labdaként játszani. (o-o, mti, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?