Az autonómia az egyetlen esély

Brüsszel. A határon túli magyarok számára egyedül az autonómia jelenthet esélyt a közösségként történő tartós megmaradásra; ezt sem a kedvezménytörvény, sem a magyar állampolgárság kiterjesztése nem szavatolhatja.

Brüsszel. A határon túli magyarok számára egyedül az autonómia jelenthet esélyt a közösségként történő tartós megmaradásra; ezt sem a kedvezménytörvény, sem a magyar állampolgárság kiterjesztése nem szavatolhatja. Németh Zsolt (Fidesz), az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke azután beszélt erről, hogy a brüsszeli Magyar Ház Közéleti esték című rendezvénysorozatának keretében, szerdán este előadást tartott a nemzeti érdekérvényesítés és az EU viszonyáról. A határon túli magyarság demográfiai-szociológiai szempontból olyan válságos helyzetben van, hogy csak egy erős orvosság jelenthet gyógyírt, s ez az autonómia. Ez tekinthető megmaradása belső feltételének, míg a kedvezménytörvény és az állampolgárság kiterjesztése csak külső feltétel lehet – állapította meg. Szerinte a határon túli magyarság körében az állampolgárság kiterjesztésével és az autonómiával kapcsolatos törekvések felerősödését „befolyásolta a szocialista kormány e kérdéshez való érzéketlen viszonyulása és a státustörvény megcsonkítása”.

A nemzetközi figyelem felkeltését szolgálta az a magyar javaslat, amely szerint az EU új alkotmányos szerződésének a kisebbségek jogairól is említést kell tennie. Ez kihívás volt a szomszédos országok diplomáciája számára, de az EU meghatározó tagállamait is gondolkodásra késztette a csatlakozási folyamat és a nemzeti kisebbségek helyzetének szoros viszonyáról – mondta Németh Zsolt. A szerződéstervezetbe bekerült megfogalmazás nem tükrözi ugyan pontosan az eredeti magyar törekvéseket, amelyek szerint a nemzeti és etnikai kisebbségek kollektív jogairól kellett volna említést tenni. A képviselő szerint azért jelent mégis áttörést, mert a kisebbségi jogok mind ez ideig egyetlen uniós szerződésben, semmilyen formában nem szerepeltek. Szerinte erről a pontról tovább lehet majd lépni; erre az adja a reményt, hogy az EU-tagállamok gyakorlatában a kollektív jogok, sőt az autonómia általánosan elterjedt intézmény. A kérdés az, hogy a nemzeti gyakorlatoktól sikerül-e valamilyen módon a közösségi normák felé elmozdulni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?