Munkanélküliség, bűnözés, migráció, bizonytalan öregkor – az unió tagországaiban ezek okoznak nyugtalanságot, félelmet, egy közvélemény-kutatás most publikált adatai szerint.
Az állástalanságtól fél a legtöbb uniós állampolgár
A GfK-Nürnberg Piackutató Intézet nyolc országban végzett felmérése során összesen kilencezer embert kérdeztek meg Ausztriában, Franciaországban, Hollandiában, Olaszországban, Spanyolországban, Németországban, Lengyelországban és Nagy-Britanniában arról: mit tartanak a következő időszak legnagyobb kihívásának Európában, saját környezetükben.
A kutatási eredményekből kiderül, minden országnak megvan a maga baja, a munkanélküliség azonban „listavezető”, öt ország uniós polgárai jelölték első helyen.
Az európai átlagot messze felülmúlva a németek 77, a lengyelek 73 százaléka aggódik az állástalanság miatt. A foglalkoztatási adatok alapján jogos is a félelmük. Franciaországban, Olaszországban és Ausztriában is központi kérdés a munkavállalási lehetőség, ám ezekben a tagállamokban kevésbé kiugró az ezt első számú prioritásként választók aránya (56, 41 és 40 százalék).
A hollandokat a bűnözés aggasztja leginkább, Európa átlagában második helyen szerepel ez a „félelmi ok”. Érdekes, hogy a Benelux országban tavaly óta csaknem kétszeresére nőtt azok száma, akik első helyen jelölték meg ezt a problémát, holott nem szaporodtak meg jobban a bűncselekmények, mint más európai államban.
2003-ban a hollandok az e-gészségügyi ellátórendszert ítélték kritikus pontnak; a mostani felmérésben ez a kérdéskör a nyolc ország átlagában a harmadik helyen szerepel.
A britek és a hollandok tartanak leginkább a menekültektől, a németek a nyugdíjrendszer okozta bizonytalanságtól félnek. Ez utóbbi szorosan összefügg a német kormány jóléti rendszert érintő reformjával, amely szűkítést, megszorításokat hoz, komoly népszerűségvesztést okozva Schröder kancellárnak és az SPD-nek. A közvélemény-kutatók különbséget észleltek Németország két felében: míg Nyugaton a népesség elöregedése és a nyugdíjak reálértéke a nyugtalanság forrása, a volt NDK polgárai a szociális juttatások megvonásától félnek a legjobban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.