Bejrút/Jeruzsálem/Ramalláh. Megnyílt tegnap délelőtt Bejrútban az arab államok vezetőinek találkozója, amelyről olyan kulcsfontosságú szereplők hiányoznak, mint a palesztinok első számú vezetője, az egyiptomi elnök és a jordániai király.
Arab csúcs – a főszereplők nélkül
Abdallah bin Abdel-Aziz szaúdi koronaherceg tegnap részletesen ismertette javaslatátČTK/AP-felvételAz Arab Liga huszonkét küldöttsége találkozójának középpontjában Szaúd-Arábia átfogó béketerve áll, amely az Izrael által megszállt területek visszaadásának esetére széles körű rendezést irányoz elő az arab államok és Izrael között. A találkozót szigorú biztonsági intézkedések között rendezték. Üzenetet intézett a csúcs résztvevőihez Kofi Annan ENSZ-főtitkár, arra kérve őket, hogy sorakozzanak fel a szaúdi terv mögött, és tegyék lehetővé a tartós és békés rendezést. Annan mind a palesztin, mind az izraeli vezetést bírálta a helyzet elmérgesedéséért, őket tartva kulcspozícióban lévőnek a rendezés szempontjából is.
Mindenestre furán kezdődött a kétnapos csúcs, kétségtelen, hogy azok voltak a főszereplők, akik nem mentek el. Jasszer Arafat palesztin elnök végül is kedden késő este jelentette be, hogy nem lesz ott Bejrútban, mert nem hagyja magát Izrael által zsarolni. Hoszni Mubarak egyiptomi elnök hasonlóan járt el, minden indoklás nélkül, ő csak tegnap tette közzé magyarázó nyilatkozatát. Közölte: az Izrael által „megalázott és megzsarolni próbált” Arafat iránt érzett szolidaritásból nem vesz részt az értekezleten. II. Abdalláh jordán király szintén lemondta a részvételt, ugyancsak indoklás nélkül. A Perzsa-öböl menti országok közül egyedül Bahrein képviselteti magát államfői szinten, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Kuvait, Katar és Omán más magas rangú tisztviselőkkel vesz részt.
Arafat döntésének előzménye: Ariel Saron izraeli miniszterelnök kedd este kijelentette: az USA-nak garantálnia kell, hogy Izraelnek jogában áll megakadályozni Arafat visszatérését a palesztin területekre, ha távollétében terrortámadásokat követnének el (izraeliek ellen). A palesztin elnök ezt követően határozott úgy, hogy nem utazik sehová.
Az AP amerikai hírügynökség szerint a közel-keleti békefolyamat három kulcsszereplőjének távolmaradása miatt a szaúd-arábiai békekezdeményezésnek kisebb súlya lesz még akkor is, ha az Arab Liga jóváhagyja a javaslatot. A szaúdi trónörökös tegnap Bejrútban normális kapcsolatok létesítését indítványozta az arab országok és Izrael között. Cserébe az 1967-ben megszállt arab területek kiürítését, a palesztin menekültek hazatérési jogának, valamint egy palesztin állam megalakulásának – al-Kudsz as-Sarif (értsd: Kelet-Jeruzsálem) fővárossal – elismerését kérte Izraeltől. Abdallah bin Abdel-Aziz herceg egyúttal javasolta, hogy az Arab Liga terjessze indítványát az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé.
A palesztin menekültek jogának elismerésére vonatkozó javaslat – megfigyelők szerint – lehűtheti Izrael fölbuzdulását az arab országok nyitásának hírére. Izraeli vezetők előzőleg kifejtették, hogy a közel-keleti háborúkban földönfutóvá lett palesztinok millióinak visszatérése aláásná Izrael állam zsidó jellegét. Időközben megtörtént a csúcs első botránya is: a palesztin küldöttség kivonult a tanácskozásról tiltakozásul amiatt, hogy a libanoni szervezők megakadályozták a Rámalláhban veszteglő Arafat beszédének műholdas közvetítését. „Órákat tárgyaltunk a libanoniakkal, hogy engedélyezzék Arafat beszédének sugárzását. Minden arab vezető közbenjárt az érdekünkben, a vendéglátók azonban csak ostoba kifogásokat hajtogatnak“ – nyilatkozott az egyik palesztin illetékes. A Reuters hírügynökségnek egy libanoni forrás „a szomszédokat” kárhoztatta Arafat beszédének elmaradása miatt. A kormányhoz közel álló forrás Libanon politikai mentorára, Szíriára utalt. (m, t, ú)
Török és svájci megfigyelő halála
Jeruzsálem. Nem két norvég megfigyelőt, hanem egy törököt és egy svájcit lőttek le kedden a ciszjordániai Hebrontól északnyugatra lévő országúton. Az izraeli tévé feltételezte, hogy palesztin fegyveresek ölték meg őket. Palesztin források viszont az izraeli hadsereget okolták a halálukért. A Hebroni Ideiglenes Nemzetközi Jelenlét (TIPH) nevű szervezetet 1997-ben alapították, amikor Hebron városát két (palesztin, illetve izraeli) zónára osztották. Fegyvertelen megfigyelői segítenek oltalmazni a palesztinokat a szélsőséges zsidó telepesektől. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.