A terrorizmust támogató országok amerikai listája

<p>John Kerry amerikai és Bruno Rodríguez kubai külügyminiszter csütörtök esti panamavárosi találkozóján valószínűleg szó volt az amerikai külügyminisztériumnak a terrorizmust támogató országokról vezetett listájáról, amelyen továbbra is szerepel Kuba.</p>

Ben Cardin amerikai demokrata párti szenátor közlése szerint az amerikai külügyi tárca hosszú vizsgálatok után javaslatot tett arra, hogy töröljék Kubát az úgynevezett latorállamok listájáról. Az 1990-es években rögzült kifejezést 2002-től a "gonosz tengelye" váltotta fel, amelyen Washington Irakot, Iránt és Észak-Koreát értette. Az amerikai terrorlistán jelenleg szereplő országok:    Kuba: a karibi szigetország 1982 óta szerepel a listán. Washington azt vetette Havanna szemére, hogy más latorállamoknak segít biológiai fegyverek kifejlesztésében, továbbá terroristákat támogat más országokban, de Barack Obama amerikai elnök a héten közölte: hamarosan dönt arról, hogy levegyék-e Kubát az amerikai listájáról a két ország között decemberben elindult történelmi közeledés jegyében.   Szíria: a közel-keleti ország 1979 óta számít latorállamnak abból adódóan, hogy Damaszkusz többek között palesztin terroristáknak nyújt otthont, és libanoni politikusok elleni merényletekben is közreműködött.    Irán: az Egyesült Államok meglátása szerint az 1979-es iszlám forradalom után Irán lett a "terrorizmus legaktívabb támogatója", és ennek nyomán 1984-ben felkerült a feketelistára.    Szudán: a kelet-afrikai állam 1993 óta számít latorállamnak. Washington azzal vádolja, hogy segítséget nyújt palesztin csoportoknak, köztük a Gázai övezetet irányító radikális iszlamista Hamásznak.    Egykori lator államok:    Dél-Jemen: 1979-től a Jemennel való 1990-es egyesüléséig szerepelt a listán.     Irak: az ázsiai ország a Szaddám Huszein vezette rezsim idején - 1979 és 1982, valamint 1990 és 2003 között - számított latorállamnak.    Líbia: a nemzetközi terrorizmus támogatása miatt 1979-ben került fel a listára. Az észak-afrikai országot 2006-ban törölték e nyilvántartásból, azt követően, hogy Moammer Kadhafi líbiai elnök eltávolodott a terrorizmustól, és bejelentette tömegpusztító fegyvereinek megsemmisítését.    Észak-Korea: több merénylet támogatását írják a kelet-ázsiai ország számlájára. Washington 1988-ban minősítette terrorista államnak, majd 2008-ban ezt visszavonta, miután Phenjan megígérte, hogy lemond atomprogramjáról. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?