<p>John Kerry amerikai és Bruno Rodríguez kubai külügyminiszter csütörtök esti panamavárosi találkozóján valószínűleg szó volt az amerikai külügyminisztériumnak a terrorizmust támogató országokról vezetett listájáról, amelyen továbbra is szerepel Kuba.</p>
A terrorizmust támogató országok amerikai listája

Ben Cardin amerikai demokrata párti szenátor közlése szerint az amerikai külügyi tárca hosszú vizsgálatok után javaslatot tett arra, hogy töröljék Kubát az úgynevezett latorállamok listájáról. Az 1990-es években rögzült kifejezést 2002-től a "gonosz tengelye" váltotta fel, amelyen Washington Irakot, Iránt és Észak-Koreát értette. Az amerikai terrorlistán jelenleg szereplő országok: Kuba: a karibi szigetország 1982 óta szerepel a listán. Washington azt vetette Havanna szemére, hogy más latorállamoknak segít biológiai fegyverek kifejlesztésében, továbbá terroristákat támogat más országokban, de Barack Obama amerikai elnök a héten közölte: hamarosan dönt arról, hogy levegyék-e Kubát az amerikai listájáról a két ország között decemberben elindult történelmi közeledés jegyében. Szíria: a közel-keleti ország 1979 óta számít latorállamnak abból adódóan, hogy Damaszkusz többek között palesztin terroristáknak nyújt otthont, és libanoni politikusok elleni merényletekben is közreműködött. Irán: az Egyesült Államok meglátása szerint az 1979-es iszlám forradalom után Irán lett a "terrorizmus legaktívabb támogatója", és ennek nyomán 1984-ben felkerült a feketelistára. Szudán: a kelet-afrikai állam 1993 óta számít latorállamnak. Washington azzal vádolja, hogy segítséget nyújt palesztin csoportoknak, köztük a Gázai övezetet irányító radikális iszlamista Hamásznak. Egykori lator államok: Dél-Jemen: 1979-től a Jemennel való 1990-es egyesüléséig szerepelt a listán. Irak: az ázsiai ország a Szaddám Huszein vezette rezsim idején - 1979 és 1982, valamint 1990 és 2003 között - számított latorállamnak. Líbia: a nemzetközi terrorizmus támogatása miatt 1979-ben került fel a listára. Az észak-afrikai országot 2006-ban törölték e nyilvántartásból, azt követően, hogy Moammer Kadhafi líbiai elnök eltávolodott a terrorizmustól, és bejelentette tömegpusztító fegyvereinek megsemmisítését. Észak-Korea: több merénylet támogatását írják a kelet-ázsiai ország számlájára. Washington 1988-ban minősítette terrorista államnak, majd 2008-ban ezt visszavonta, miután Phenjan megígérte, hogy lemond atomprogramjáról.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.