A bűvös szó: kőolajexport

Kuvaitváros. Amint a brit és amerikai csapatok vasárnap szorították az ostromgyűrűt a dél-iraki térség körül, szakértők egyre többet foglalkoznak azzal, hogyan élesszék újjá az exportot az ország olajkészletei több mint felét őrző déli olajmezőkről.

Rumália körzetében összesen 500 olajkút van, ebből az irakiak kilencet, más források szerint hetet gyújtottak fel Reuters-felvétel Amerikai katonai jelentések szerint a déli olajmezők kitermelésének mintegy 85 százalékát adó létesítmények biztonságban vannak. A kezdeti értékelések szerint a néhány olajkút tüzei, amelyet az irakiak maguk gyújtottak fel, 30-45 nap alatt megszüntethetők, attól függően, hogy az égő kutak közelében milyen a vízellátottság. Katonai jelentések szerint a rumáliai-olajmezőn felgyújtott kilenc kúton kívül nem égnek olajlétesítmények Irakban, ami nagy megnyugvást okozhat a világ olajpiacain. Szakértők szerint bár a tüzek eloltása viszonylag könnyű feladat lesz, az iraki olaj visszavezetése a piacra ennél némileg nehezebb, és erre vonatkozóan még becslések sincsenek.

Tudósok szerint Irak több mint 15 milliárd tonnás nyersolajkészlete nagyságra a második a világon, csak Szaúd-Arábia előzi meg 35–36 milliárd tonnás olajkészleteivel. Irak az 1991-es Öböl-háború nyomán, az ENSZ-szankciók körébe tartozó „olajért-élelmiszert” program keretében a nyersolajexport bevételeinek egy részét élelmiszer- és gyógyszervásárlásra fordíthatja ENSZ-ellenőrzéssel, de az ENSZ-számlára kerülő olajbevételekből az iraki invázió kuvaiti áldozatait is kártalanították, és az ENSZ-ellenőrzés költségeit is onnan fedezik. 1998 végén az iraki olajexport felső értékhatárát megszüntették, korábban ez a határ félévenként 5,26 milliárd dollár volt. Az exportált mennyiség közel 60 százaléka a déli olajmezőkről származott.

Egy Esso-tanulmány szerint Irak 2001-ben közel 98 millió tonna olajat termelt ki, körülbelül Franciaország éves olajszükségletét. Saját felhasználása ebből jó 20 millió tonna volt. A kitermelt mennyiség egy részét csempészúton is exportálták. A legfontosabb olajmezők Moszul és Kirkuk körzetében, Bagdadtól keletre az iráni határ mentén, valamint Bászra környékén és az ország déli részén találhatók. A finomítók és a szállító berendezések nyugati források szerint rossz állapotban vannak. Szaddám Huszein elődjének 1972-es államosítási intézkedései előtt az iraki olajkitermelés a nyugati cégek ellenőrizte Iraq Petroleum Company (IPC) kezében volt.

Tegnap reggeli jelentések szerint ismét bizonytalanná vált Rumália olajmezőinek sorsa. Egy amerikai katonai szóvivő lemondta az újságírók részére tegnapra tervezett kirándulást, arra hivatkozva, hogy látogatók számára a térség „nem biztonságos”. További részleteket Danny Chung százados nem közölt. Kuvaitvárosban tegnap délután bejelentették, hogy kuvaiti tűzoltóknak délutánra sikerült az egyik égő kutat eloltaniuk. A tűzoltócsoport vezetője szerint valószínű, hogy az irakiak további 10–15 kutat is aláaknáztak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?