Vizsgálódó képviselők

Pozsony. A titkosszolgálatot (SIS) felügyelő bizottság tagjai tegnap saját szemükkel győződhettek meg arról, hogyan működik a SIS által üzemeltetett lehallgató-berendezés. Többségüket meggyőzte a titkosszolgálat épületében tett látogatás, úgy látják, Pavol Rusko lehallgatásában nem vett részt a SIS.

Pozsony. A titkosszolgálatot (SIS) felügyelő bizottság tagjai tegnap saját szemükkel győződhettek meg arról, hogyan működik a SIS által üzemeltetett lehallgató-berendezés. Többségüket meggyőzte a titkosszolgálat épületében tett látogatás, úgy látják, Pavol Rusko lehallgatásában nem vett részt a SIS. „Bemutatták a rendszer működését műszaki és szervezési szempontból egyaránt, valamint megkaptuk az izraeli gyártó elemzését, mely szerint műszakilag nem lehetséges utólag és kívülről beavatkozni a működésébe – tájékoztatta lapunkat Köteles László (MKP), a bizottság alelnöke. „Meggyőződtünk róla, hogy a SIS és a belügyminisztérium rendszerei függetlenek egymástól, az egyikből a másikba nem lehet adatokat átvinni.” Működés közben ugyan nem látták, mert Köteles szerint „nincs mit látni”. A lehallgató-berendezést ugyanis egy időben három külön munkahelyről kell üzemeltetni, éppen azért, hogy csökkentsék a visszaélés lehetőségét.

A bizottság tagjai tegnap, még a SIS-ben tett látogatás előtt meghallgatták Vladimír Ruskót és Vladimír Mitrót is, de új információt nem tudtak meg. „Az ANO elnöke elmondta, szerinte hogyan történt telefonbeszélgetésének lehallgatása. Bizalmas információkra hivatkozott, melyek forrását nem volt hajlandó elárulni” – mondta Köteles László. Várható, hogy a bizottság meghallgatja a belügyminisztert is, de erről még nem született döntés. Határozatban kérték fel azonban a legfőbb ügyészt, hogy saját hatáskörében – a törvényeknek megfelelően – felügyelje a kivizsgálást. Milan Hanzel a parlamenti bizottság döntésétől függetlenül már kezdeményezte annak tisztázását, hogy részt vettek-e Rusko lehallgatásában a belügy alkalmazottai.

A képviselők megvitatták Vladimír Palko szerdai intézkedését is, mellyel leváltotta az ügyön eddig dolgozó egyik nyomozót. „Bár ehhez joga van, mindenképpen szokatlan lépés” – véli a bizottság alelnöke. Rusko a miniszternek ezt a lépését a Mečiar-korszakban történtekhez hasonlította: Ivan Hudek akkori belügyminiszter a Kováč-ügyön dolgozó nyomozókat cserélte le többször is, hogy a nyomozás az elképzelésének megfelelő eredménynyel záruljon. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?