Szlovákiában továbbra is több ezer autóbusz- és kamionsofőr hiányzik.
Vendégmunkásokkal árasztaná el Szlovákiát a Fico-kormány
Az elmúlt időszakban ugyan látványosan megugrott a nem uniós országokból érkező vendégmunkások száma, a Fico-kabinet szerint Szlovákia azonban még mindig nem elég vonzó hely a számukra, épp ezért tovább enyhít a foglalkoztatásukkal kapcsolatos szabályokon.
Pár napja külön támogató központ jött létre a Nagyszombatban élő, ott dolgozó vagy tanuló külföldieknek. A városi önkormányzat által alapított és fenntartott ConnecTT központ nyelvtanfolyamokat, átképzéseket indít a külföldieknek, de jogi, szociális és pszichológiai tanácsadást is nyújt számukra. Az ok egyszerű: a nem egész 64 ezer lakosú városban már csaknem 7 ezer, több mint 80 különféle nemzetiséghez tartozó külföldit regisztrálnak. „A célunk, hogy az itt élő külföldiek sikeresen beilleszkedjenek” – mondta el Kristína Nevrlová, a nagyszombati városháza szociális segélyezési osztályának a munkatársa.
Egyre több a külföldi
Nagyszombat példája azonban nem egyedülálló, a nyugati országrész több régiójában is látványosan megugrott a külföldi munkavállalók száma. Míg 2013-ban, vagyis tíz évvel ezelőtt alig 13 ezer külföldi dolgozott legálisan Szlovákiában, a Munka-, Szociális és Családügyi Központ (ÚPSVR) legutóbbi jelentése szerint a számuk mára meghaladta a 100 ezret. A vendégmunkások nagyjából 40 százaléka Ukrajnából, 10 százaléka pedig Szerbiából érkezett, manapság azonban már számukra sem vagyunk elég vonzóak, így egyre többen jönnek a távolabbi országokból, így például a Fülöp-szigetekről, Nepálból vagy Indiából.
A munkáltatók szerint azonban a helyzet továbbra is katasztrofális. Peter Ormandy, az ÚPSVR vezérigazgatója az e héten közzétett felmérésükre hivatkozva elmondta, hogy a szlovákiai cégeknél jelenleg is több mint 82 ezer betöltetlen állás van. Martin Malo, a Grafton Slovakia munkaerő-közvetítő ügynökség igazgatója pedig már korábban figyelmeztetett arra, hogy ha a kormány nem változtat a gazdasági migrációra vonatkozó szabályokon, súlyos problémákkal nézhetünk szembe.
Tárcaközi munkacsoport
A helyzet súlyosságát a Fico-kabinet is elismeri, amely az e heti kormányülésen egy tárcaközi munkacsoportot hozott létre a nem uniós országokból érkező munkavállalók foglalkoztatásának a koordinálására. A munkacsoport létrehozására vonatkozó javaslatot Robert Fico (Smer) kormányfő terjesztette elő, aki szerint a visegrádi országok közül Szlovákia viszonyul a legrugalmatlanabbul a nem uniós országokból származó vendégmunkások foglalkoztatásához. „Az ilyen országokból érkezők foglalkoztatása Szlovákiában 11–18 hónapig tart, ami nem felel meg a munkaadók igényeinek, és nem veszi kellőképp figyelembe a szlovákiai munkapiaci helyzetet” – indokolja lépéseik jogosságát a kormányfő.
A kiemelt szaktárcák és munkáltatói szervezetek képviselőiből álló tárcaközi munkacsoport célja elsősorban a nem uniós országokból érkezők foglalkoztatásának az ellenőrzése, a vállalkozók segítése a foglalkoztatásukban és a munkahelyi elhelyezkedésük folyamatának a felgyorsítása lesz. Arra is odafigyelnek majd, hogy Szlovákia az itteni munkáltatók által leginkább igényelt vendégmunkásokat vonzza az országba. A kormány legfőbb célja azonban az, hogy a hiányzó munkaerő rugalmasabb pótlásával sikerüljön felpörgetni az ország gazdaságát.
Hiányzó sofőrök
Az egyes ágazatok között látványos különbségek vannak. Míg egyesekben nincs gond a szükséges munkaerő feltöltésével, másoknál a helyzet már akutnak nevezhető. Ez utóbbiak közé tartozik a közlekedés és fuvarozás is. Az ÚPSVR adatai szerint az idei év elején 12 ezer hivatásos sofőr hiányzott Szlovákiában, és a helyzet azóta sem javult. A teherautó- és buszsofőr már régóta hiányszakmának minősül. A hivatásos gépjárművezetők átlagéletkora meghaladja az 50 évet, miközben a 45 százalékuk az 55 év feletti korosztályhoz tartozik. Ezzel szemben a 25 évnél fiatalabbak az összes járművezetőnek csupán a 4%-át adják.
A kormány e heti ülésén erről az ágazatról sem feledkeztek meg: a nem uniós országokból érkező, autóbusz- vagy tehergépkocsi-vezetőként foglalkoztatott munkavállalók számára a nemzeti vízum megadásának a lehetőségét 2024-re is meghosszabbították. Ezzel egyidejűleg az egyes munkakörökre vonatkozó kvótákat is kiigazították. Az autóbuszvezetők számára a jelenlegi 150 vízummal szemben 200 ilyen vízumot lehet majd kiadni. Ezzel szemben a tehergépkocsi-vezetők kvótája az eddigi 5 ezer nemzeti vízumról 2 ezerre csökken. „A tehergépkocsi-vezetők kvótájának a csökkentését elsősorban azért javasoljuk, mert már a jogalkotási folyamatban van a külföldiek tartózkodásáról szóló törvény és a foglalkoztatási szolgáltatásokról szóló jogszabály módosítástervezete. Ezek jelentősen egyszerűsítik a külföldiek foglalkoztatást, csökkentve az ezzel járó adminisztratív terheket, lerövidítve az engedélyezési folyamatot” – áll a munkaügyi tárca indoklásában. A szaktárca arra számít, hogy a várhatóan 2024 második negyedévében hatályba lépő új jogszabály elfogadásával nem lesz szükség a speciális nemzeti vízumrendszerekre, azok így megszűnhetnek.
Sokan mennek nyugdíjba
A közúti fuvarozókat tömörítő szakmai szervezet, a ČESMAD Slovakia üdvözölte a kormány döntését, azonban nem teljesen elégedett. „Szakmai szervezetünk nagyra értékeli, hogy a munkaügyi miniszter és a kormány meghallgatta az érveinket, és még az év vége előtt intézkedett, ami lehetővé teszi az ágazatban vállalkozó cégek működését” – mondta el Pavol Piešťanský, a ČESMAD Slovakia elnöke. Szerinte azonban a jóváhagyott nemzeti vízumok csak részben pótolják a szlovákiai teherautó- és buszsofőrök hiányát, azon kívül ugyanis, hogy már az idei év elején mintegy 12 ezer hivatásos sofőr hiányzott, a szakmai szövetség 2023-ra vonatkozó felmérése szerint több mint 3 ezer hivatásos sofőr vonulhat korkedvezményes nyugdíjba. „Épp ezért azt kérjük a kormánytól, hogy a hivatásos járművezetők számára tegye lehetővé, hogy azok a korkedvezményes nyugdíjaztatásukat követően is dolgozhassanak, ha erre a részükről igény mutatkozik” – tette hozzá Piešťanský. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.