Végleg lezárult a BMG-ügy

<p>Pozsony. Hosszú idő, 13 év után sikerült letartóztatni Szerbiában a BMG Invest és Horizont Slovakia pénzügyi szolgáltatók egyik volt tulajdonosát, František Matíkot. Súlyos gazdasági csalásért távollétében még 2011-ben jogerősen 11,5 éves szabadságvesztésre ítélték, néhány napon belül szállítják Szlovákiába.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A rendőrség az elmúlt 13 évben többször is közel került Matík letartóztatásához, ám Robert Kaliňák belügyminiszter szerint a bűnözőnek mindig sikerült elmenekülnie. A nemzetközi akcióba a szerb, a román és a horvát rendőrség is bekapcsolódott, Szerbiában egy speciális nyomozócsoport dolgozott Matík letartóztatásán, aki ellen nemzetközi elfogatóparancs volt kiadva.

Azt, hogy mit csinált Szerbiában, a belügyminiszter nem akarta elárulni. „Ezeket az információkat fokozatosan, mozaikszerűen fogjuk összerakni, hogy teljes képet kapjunk. Annyi biztos, hogy a letartóztatás felkészületlenül érte. Mivel barátnője aktívan segítette menekülésében és bujkálásban, őt is letartóztatták” – pontosított Kaliňák. Jelenleg mindkettőjüket Szerbiában tartják fogva, Szlovákia már elküldte a hivatalos dokumentumokat és a kiadatásukhoz szükséges kérvényeket, így néhány napon belül hazaszállíthatják őket.

Keresd a nőt!

Érdekesség, hogy bár barátnője, egy 36 éves román nő segítette a bujkálásban, nem volt elég óvatos, a rendőrségnek ugyanis az ő megfigyelésének köszönhetően sikerült múlt héten megtalálnia azt a házat, ahol Matík bujkált.

Ezt követően hét napig figyelték mozgásukat, majd kedden, január 27-én hajtották végre az akciót.

A letartóztatás során a nő állítólag bezárta az ajtókat, elbarikádozta a bejárati ajtót, ám mindez eredménytelen volt, nem volt hova menekülniük. „Hamis, Fero Branik névre szóló jogosítvány és személyazonossági irat volt nála. Tény, hogy sokáig bujkált, de ez az eset is igazolja, hogy az igazságszolgáltatás előbb vagy utóbb mindenkit utolér” – mondta a miniszter.

Százezreket meglopó piramisjáték

Az ország bűnügyi történetének legnagyobb gazdasági csalása 1997-ben kezdődött, amikor Vladimír Fruni nyáron megvásárolta a Horizont Slovakia társaságot, ősszel pedig a BMG Invest leányvállalaton keresztül kezdte fogadni az emberek betéteit. A megtakarításokra elképesztő 16–48 százaléknyi kamatokat ígértek (akkoriban egyébként a banki betétek is kétszámjegyűek voltak). Aki rövid ideig hagyta a szolgáltatóknál a pénzét, ám aztán kivette, az valóban jelentős megtakarításra tehetett szert, ám az emberek többsége már soha nem látta viszont a pénzét.

2002. február 4-ig, amikor mindkét társaság irodái bezártak, összesen 856 ezer szerződést kötöttek, nem hivatalos információk szerint több mint 170 ezer embert károsítottak meg. A Speciális Büntetőbíróság 2007-ben hozott ítéletében 120 ezer pórul járt ügyfél szerepel, akiket összesen 14,45 milliárd koronától (közel 500 millió euró) fosztottak meg.

Az ügyfelek többsége az évek során különböző okból feladta a megtakarításuk visszaszerzéséért folytatott harcot, hivatalosan a Horizont 44 ezer hitelezője adta bíróságra az ügyet. Ők összesen 368 millió eurónyi (11 milliárd korona) betét visszafizetését követelték, 11 év után pénzük csupán 4,5 százalékát kapták vissza. A BMG hitelezői még kevesebbet, körülbelül 1 százalékot kaptak vissza a 468 millió eurós (14 milliárd korona) összegből.

Csak ketten ültek

A BMG és a Horizont három volt főnökéből csak ketten rótták le büntetésüket. Marián Šebeščákot a bazini Speciális Büntetőbíróság 2007 januárjában csupán hét év szabadságvesztésre ítélte, mivel a nyomozás során együttműködött a rendőrséggel. Fruni megfellebbezte a bazini bíróság 11 és fél éves büntetését, ám a Legfelső Bíróság ezt 2007. május 30-án helybenhagyta. Matík távollétében ugyanilyen büntetést kapott, 2002-től bujkált.

Šebeščáknak végül már 2007 decemberében sikerült feltételesen szabadlábra kerülnie, a vizsgálati fogsággal együtt ugyanis letöltötte szabadságvesztésének kétharmadát. Amikor távozott a börtönből, a rá váró újságíróknak azt mondta, hogy csak 800 korona (kb. 26 euró) van nála, s ez az egész vagyona. Azt, hogy hova tűntek a milliárdok, állítása szerint nem sejti. 52 évesen halt meg 2012-ben Prágában, állítólag betegségben, ám a halál pontos oka soha nem került nyilvánosságra.

Fruni büntetésének hátralevő részét szívinfarktus után a trencséni börtönkórházban töltötte le, 2011 júliusában szabadult 9 év, 4 hónap és 26 nap után. Kassára költözött felesége bérlakásába, a bíróság ugyanis teljes vagyonát elkobozta. Több villáján és házán kívül elvették két jachtját, három hajóját, öt garázsát, hat autóját, három Harley Davidson motorkerékpárját, értékes festményeit, lőfegyvereit és egy bőröndjét, amelyben 200 ezer korona volt. Már betöltötte 60. születésnapját, legutóbb 2013 nyarán fotózták le, ahogy a horvátországi tenderparton napozott. (dem, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?