<p>A társadalom többsége szerint nincsenek hátrányos helyzetben a romák. Évről évre kevesebben látják úgy, hogy a romák hátrányosabb helyzetben vannak, pedig az elmúlt években nem történt semmilyen előrelépés ezen a téren.</p>
Van, aki irigyli a romákat
Pozsony |
A romák helyzete és esélyei jobbak, mint a társadalom többi részéhez tartozóké – ezt gondolja az emberek 34 százaléka. Az IVO társadalomkutató intézet mérése szerint idén először fordult elő, hogy legtöbben úgy vélik: jobb romának lenni Szlovákiában, mint nem romának. Azt ugyanis, hogy hátrányosabb a cigányság helyzete, csak 30 százaléknyian mondták, további 29 százalék szerint ugyanolyan, mint a többieké. Az IVO hosszabb ideje kutatja ugyanazokat a témákat, így ezt a kérdést is szinte évente felteszi reprezentatív felméréseiben az embereknek. 2006- ban még a válaszadók 58 százaléka vélekedett úgy, hogy hátrányosabb a romák helyzete és rosszabbak az esélyeik – s csak 14 százaléknyian gondolták ennek ellenkezőjét –, ez az arány azóta a felére csökkent. Általános nézetMindennek nincs objektív oka: az elmúlt egy évtizedben nem történtek olyan lépések, amelyek jelentősen előmozdították volna a cigányság helyzetét, nem lett kevesebb a mélyszegénységben élő roma, sőt, a 2008-ban kitört válság a hátrányos helyzetű családokat sújtotta nagyobb arányban. Az IVO kutatói szerint a vélemény változása általános, különböző korú és végzettségű, valamint lakóhelyű emberek hasonlóan gondolkodnak ebben a témában. Több nő elégedettA nők is egyre inkább úgy érzik, ugyanolyanok a lehetőségeik, mint a férfiaké. Tavaly még a nők kétharmada (67%) azt mondta, rosszabbak a kilátásaik, idén 56 százaléknyian válaszolták ezt. A férfiak közel fele (48%) szerint egyformák a nők és férfiak lehetőségei, 42 százalékuk viszont úgy véli, hátrányosabb helyzetben vannak a nők. A kutatás során a más szexuális orientációjúak helyzetére is rákérdeztek. Az emberek 42 százaléka szerint nincsenek hátrányosabb helyzetben, mint a többség, 26 százalékuk szerint rosszabbak a kilátásaik, míg 11 százalék egyenesen jobbnak tartja lehetőségeiket. Ebben az esetben volt a legmagasabb azok aránya, akik nem tudtak véleményt mondani (21%).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.