Ma már nem csak nosztalgia (Képarchívum)
Újra menő lett a vinyl, megelőzte eladásban a CD-t

A húsvét miatt idén egy héttel előbb rendezik meg a lemezboltok napját, azaz a Record Store Day-t, amelyet eredetileg a kis lemezboltok megmentésére találtak ki az Egyesült Államokban, április harmadik szombatjára időzítve. A lehetetlen küldetésből mára sikersztori lett.
Világszerte több mint 1400 bolt kapcsolódik be ebbe az örömünnepbe akciókkal, minikoncertekkel, dedikálásokkal, DJ-k szerepeltetésével. A kiadók pedig limitált példányszámban megjelentetett lemezekkel készülnek, amelyek csak a kiválasztott boltokban kaphatók.
Számos érv szól amellett, mennyivel jobb vinylről zenét hallgatni, mint bármilyen más hanghordozóról.
Mégis, 2008-ban, amikor a Metallica megnyitotta az első lemezboltok napját egy San Francisco-i boltban, irreálisnak tűnt a fizikai formátum fennmaradása.
Csak a fanatikus, idősebb gyűjtők tartották életben a még megmaradt boltokat. Aztán a 2010-es évek elején valami történt.
Csak találgatni lehet, mi okozta a csaknem százéves technológia másodvirágzását. David Sax, Az analóg bosszúja című könyv írója szerint tévedés azt hinni, hogy a korábbi technológiák felvirágzása mögött az idősebb generációk nosztalgiázási vágya rejlik, épp a 20–30-asok azok, akik az utóbbi években érdeklődni kezdtek. És nemcsak a bakelitről van szó; előkerültek az analóg fényképezőgépek, a polaroidok, és hiába van mindenkinek okostelefonja, virágkorukat élik a zsebnaptárak noteszek, társasjátékok – írja Sax, aki szerint a fiatalok akkor kezdtek igazán a régebbi technológiák felé fordulni, mikor a szüleik is megjelentek az internetes térben és használni kezdték a digitális eszközöket. Mert amit már az ember szülei is csinálnak, az semmiképp sem menő.

Többen veszik, mint a CD-t
Az adatok magukért beszélnek: 2022-ben az Amerikai Hanglemezgyártók Szövetsége (Recording Industry Association of America, RIAA) szerint 1987 óta először előzte meg a lemezeladás a CD-két, több mint 40 millió bakelitet adtak el, 2023-ban pedig már 43 milliónál is több lemez talált gazdára. Nálunk ennél visszafogottabb az érdeklődés, de a tragikus 2005-ös évhez képest, amikor – az Opus adatai szerint – ezernél is kevesebb bakelitlemez fogyott a boltokban, meseszerű a helyzet: hetvenezer körül mozog a hivatalosan (azaz nem börzéken) elkelt bakelitlemezek száma.
A Record Store Day-nek minden évben van egy nemzetközi nagykövete, idén Post Malone-t kérték fel, aki hatalmas megtiszteltetésnek tartja ezt.
„A Record Store Day nagyon fontos, és remélem, én is hozzájárulhatok ahhoz, hogy életben maradjon. Imádom a helyi boltokat, amikor úton vagyok, látom, mennyi élet, mennyi őrült energia gyülemlik fel egy-egy ilyen helyen, ami szuper inspiráció. Otthon érzem magam. Megmagyarázhatatlan érzés beugrani egy boltba, átkutatni a ládákat. Kereshetsz valami nagyon különlegeset, és a végén valami teljesen mást találsz. Ez a legjobb benne. Támogassátok továbbra is ezeket a helyeket, tartsuk életben és erősítsük meg őket. Boldog Record Store Day-t mindenkinek!” – írja Posty a kezdeményezés hivatalos honlapján.
Lemezkölönlegességek a Record Store Day-re
A külön az erre a napra készülő lemezkülönlegességek listáját böngészve kiderül, hogy tényleg minden generáció megtalálhatja kedvenceit. A nagy öregek (Jethro Tull, Paul McCartney, Judas Priest, U2) és a középgeneráció (Mumford and Sons, Smashing Pumpkins) mellett a legmenőbb listavezetők is kedvelik a fizikai formátumot, ráadásul ezekből több bevétel származik, mint az online kattintásokból.
Sokan, például a vinyl királynőjeként emlegetett Taylor Swift vagy Billie Eilish albumaiból pedig már eleve több verziót adnak ki a fanatikusok és a gyűjtők kedvéért, például különböző színekben, így még nagyobb (itthoni léptékkel felfoghatatlan) példányszámokat produkálva.
A recordstoreday.com-on olvasható szabályzat eléggé szigorú: a webshopokat és az óriáscégeket eleve kizárják, csak független, fizikai üzlettel rendelkező lemezboltok csatlakozhatnak a kezdeményezéshez,. Ők rendelhetnek a limitált kiadványokból, de persze nem biztos, hogy mindenhová jut mindenből, hiszen a legtöbb ilyen lemez csupán pár száz példányban jelenik meg – és az árak is ennek megfelelőek. (A bakelitlemez megnevezés egyébként téves, ezek a korongok ugyanis sohasem készültek bakelitből, csak a magyarban ragadt rájuk ez a név, mert a kemény, fekete lemezek hasonlítanak a bakelit nevű szintetikus műanyagra.)
Nálunk két pozsonyi és egy zsolnai bolt tagja a nemzetközi hálózatnak, Magyarországról nyolc budapesti, egy dunaújvárosi és egy szegedi bolt szerepel a hivatalos listán – élükön a legendás Wave lemezbolttal, amely Kelet-Európából elsőként csatlakozott a kezdeményezéshez, még 2010-ben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.