„Azt olvastam az interneten, hogy télen a szervezetünkben sok méreganyag halmozódik fel, és ezért tavaszi méregtelenítésre van szükségünk – speciális teák, gyümölcslevek vagy étrend-kiegészítők segítségével –, hogy megtisztítsuk magunkat. Van ebben valami igazság?”
A szervezet folyamatosan méregtelenít

A tavaszi méregtelenítés koncepciója gyakran azon az elképzelésen alapul, hogy a hidegebb hónapokban – amikor nehezebb ételeket fogyasztunk, kevesebbet mozgunk, gyakrabban vagyunk betegek, és több időt töltünk zárt térben – különféle méreganyagok halmozódnak fel a szervezetünkben. A különböző, rövidebb vagy hosszabb „detox” kúrák, valamint a speciális étrendek, étrend-kiegészítők és gyógyteák alkalmazása azt ígéri, ezeket a káros anyagokat segít eltávolítani a testből. Azonban fontos megkülönböztetni a valós élettani folyamatokat, amelyek mindenkinél szezontól függetlenül működnek attól, hogy mit kínál a piac, és milyen marketingmítoszokkal találkozhatunk a méregtelenítő termékekkel kapcsolatban.
Szervezetünknek rendkívül hatékony, beépített méregtelenítő rendszerei vannak. A legnagyobb szerepet ebben a máj és a vese játssza, de a bőr, a tüdő és a nyirokrendszer is részt vesz a folyamatokban. A máj működésének egyik kulcseleme a citokróm P450 rendszer, amely a zsírban oldódó vegyületeket vízben oldódó formává alakítja, így azok könnyebben kiürülnek. A vese naponta több tíz liter folyadékot szűr meg, és a felesleges salakanyagokat vizelet formájában távolítja el. Ha e szervek megfelelően működnek, a szokásos terhelést jelentő „méreganyagok” nem okoznak gondot, és általában nincs szükség külső beavatkozásra vagy intenzív kúrákra. A tél vége és a tavasz kezdete valóban lehet egyfajta újraindítás. A hőmérséklet emelkedésével egyre inkább könnyebb ételeket, friss zöldséget és gyümölcsöt kívánunk, és jobban esik a szabadban történő mozgás is. Érdemes tudatosan tápanyagokban gazdag étrendet kialakítani, amely elegendő vitamint, ásványi anyagot és rostot tartalmaz.
Előnyös több folyadékot fogyasztani, hiszen az elegendő vízfogyasztás serkenti a vese munkáját, és hozzájárul a salakanyagok hatékonyabb kiürítéséhez. A rendszeres, mérsékelt testmozgás szintén elősegíti a jobb anyagcserét és serkenti a vérkeringést, ami közvetve segíti a méregtelenítő folyamatokat. Jó tudni, hogy a túlzott alkohol-, illetve cukorfogyasztás korlátozása is jelentősen tehermentesíti a májat és a vesét.
Sokan kísérleteznek különféle méregtelenítő termékekkel, amelyek gyakran gyógynövényeket – például gyermekláncfüvet (Taraxacum officinale) vagy szennát (Cassia senna) – tartalmaznak. Ezek a készítmények fokozhatják a vizelet- és székletürítést, így a felhasználónak az az érzése, hogy a szervezet „kisöpri” a méreganyagokat. Ám tudományosan nem bizonyosodott be, hogy ezek a termékek valóban több káros anyagot űznek ki a szervezetből, mint amennyit az alapvető testi folyamatok egyébként is eltávolítanak. Ráadásul, ha valaki rendszeresen gyógyszert szed, a különböző hatóanyagok közötti kölcsönhatásokkal is számolni kell: az orbáncfű (Hypericum perforatum) például köztudottan befolyásolhatja egyes májenzimek működését, így bizonyos gyógyszerek lebontását is felgyorsíthatja, ami csökkentheti azok hatását.
Mindezek miatt, ha mégis úgy döntünk, hogy étrend-kiegészítőkkel vagy egyéb készítményekkel szeretnénk segíteni a tavaszi méregtelenítést, nagyon fontos, hogy előzetesen konzultáljunk orvossal, gyógyszerésszel vagy dietetikussal. Ők jobban meg tudják ítélni, valóban szükségünk van-e ezekre a termékekre, biztonságosan alkalmazhatók-e velük együtt szedett gyógyszereink, és megfelelnek-e egészségi állapotunknak.
Elmondható, hogy a tavaszi méregtelenítés ugyan jól hangzik a reklámokban, ám a valódi, tartós eredményhez sokkal hatékonyabb és biztonságosabb út a folyamatosan alkalmazott kiegyensúlyozott életmód.
Dr. Hrubá Orsolya
gyógyszerész
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.