Fordítson időt az egyik legfontosabb szerv tehermentesítésére. Az is lehet, hogy a máj már régóta tudatja önnel, hogy nem figyel oda rá.
A meleg idő megváltoztatja az ízlésünket, ezért hajlamosak vagyunk könnyebb ételeket fogyasztani, amelyekben gyakran rengeteg saját termesztésű zöldség és gyümölcs van. Ez jó. A nyár azonban a grillezésről és az uszodai gyorsétteremről is szólhat, amelyek viszont túlterhelhetik a májat. Egy lángos vagy túlsütött steak utóbb bosszút állhat. Tudja, mikor kér az ön mája segítséget?
A májnak erőteljes regenerációs képessége van
Diana Baranová háziorvos szavai szerint a máj a fő méregtelenítő szervünk. Lebontja a tápanyagokat, és „üzemanyagot“ biztosít az egész szervezet számára. Vitaminraktárként szolgál, szabályozza a koleszterin anyagcseréjét, tisztítja a vért és epét termel. Részt vesz a fehérjék és hormonok képzésében, és fő méregtelenítő szervként nemcsak a külső környezetből származó méreganyagokat, hanem a szervezetben termelődő méreganyagokat is lebontja.
Sandra Vaceková biokémikus, aki a természetes immunitásra, az egészséges táplálkozásra és a rejtett krónikus sejtgyulladás diagnosztizálására szakosodott, azt állítja, hogy a máj méregtelenítési folyamatát legalább 300 vegyület serkenti.
„Ezzel szemben bizonyos vegyületek és gyógyszerek gyengíthetik a méregtelenítési folyamatot. A toxinok a májban vízben oldódó vegyületekké alakulnak, és az epén vagy a vesén keresztül ürülnek ki a szervezetből. A májnak nagy a regenerációs képessége, és még károsodott állapotban is tovább dolgozik a sejtek 80%-a, bár kevésbé hatékonyan.“ Elmondása szerint a méregtelenítésben más szervek is részt vesznek, amelyek segítik a májat a káros anyagok kiválasztásában. Ha nem működnek hatékonyan, megjelennek a májtúlterhelés tünetei.
Diana Baranová szerint a túlterhelt máj egyik első tünete a fáradtság. Hirtelen vagy fokozatosan és hosszú időn keresztül jelentkezik. Ha gyakran érzi magát fáradtnak, tanácsos elmennie májvizsgálatra.
Elmondása szerint a máj nem megfelelő működésére utaló egyéb tünetek a következők:
- eredménytelenség a tevékenységeinkben
- rossz közérzet
- izomgörcsök
- a látás romlása
- a köröm növekedésének és minőségének zavarai
- emésztési zavarok
- bőrproblémák
- hajhullás
- megsárgult szemfehérje
- lepedék a nyelven
- pigmentfoltok
Különösen óvatosnak kell lennie, ha rendszeresen szed gyógyszert, valamint cukrot és magas zsír- és sótartalmú ételeket fogyaszt. A tartósítószerek és a színezékek sem tesznek jót a májnak. „A méreganyagok, például egyes gyógyszerek, a diéta és a kozmetikumok hosszú távú hatása májnagyobbodáshoz vagy zsírosodáshoz vezethet“ – mondja Sandra Vaceková.
Ha ok nélkül kezdi el fáradtnak érezni magát, akkor a máj lehet a bűnös. Hogyan könnyítse meg, és egyben élvezze a nyári örömöket?
Ha a májméregtelenítésről van szó, mindenki a tavaszra gondol. Ennek a rendkívül fontos szervnek a megtisztítására azonban mindegyik évszakban gondolni kell. Emellett a nyár a legalkalmasabb a természetes tisztításra. A hazai gyümölcsök és zöldségek szezonja ez az évszak. A külső hőmérséklet emelkedésével együtt a testhőmérsékletünk is emelkedik, és a szervezetnek nincs szüksége annyi energiára, mint télen. Így természetesen a könnyebb ételeket részesítjük előnyben.
„Nyáron testünk a könnyű ételeket igényli. Friss, zöldlevelű és keserű zöldségek fogyasztását javaslom, mint amilyenek például az articsóka, kelkáposzta, kapor, menta, tengeri hínár, avokádó és hagyma. A gyümölcsök közül főleg a lime, a cseresznye és a grapefruit javasolható. Az ananászlé, bogyók, őszibarack, bulgur, citrom, zabpehely, bab, kurkuma, diófélék, ill. a halban, hüvelyesekben, magvakban vagy gabonafélékben található, könnyen emészthető fehérjék szintén megfelelőek” – mondja Sandra Vaceková.
Hozzáteszi, az egész étlapunkon „könnyítsükönk“ nyáron, és törekedjünk arra, hogy mindent frissen együnk meg. A már említett ételeken kívül iktassa be étrendjébe a friss fűszernövényeket, napközben pedig főként szűrt nyári vizet és keserű teákat – pitypang, csalán – igyon. Társíthatunk hozzájuk cikóriakávét is.
„A hosszan tartó nyári tisztítás során párolt zöldségek, zöldséglevesek, levesek, pörköltek fogyasztása javasolt. Ezek sok ásványi anyagot, különösen káliumot és magnéziumot tartalmaznak, amelyek lúgosítják a szervezetet (csökkentik a túlsavasodást).
Kerülje a sütést, részesítse előnyben a párolást, forralást és néha a megfelelő grillezést. Naponta fogyasszunk magas omega-3 zsírsav tartalmú zsírokat (lenmag, kenderolaj) is.
A májat nem terhelő ételek helyes megválasztása mellett ezek elkészítése és időzítése is fontos. Ismeri a három órás szabályt?
A máj számára a reggel a legfontosabb
Ha már a lehető legtöbb könnyebb, egészségesebb élelmiszert beiktattuk az étrendbe, akkor is tartsunk be egy bizonyos időbeosztást.
„A máj számára a reggel a legfontosabb napszak. Ennek a szervnek a természetes regenerációja éjszaka megy végbe, és ezt a folyamatot reggel és ebédig kell hagyni. Annak érdekében, hogy a lehető legtovább folytatódjon, érdemes reggel elkerülni a zsírok és a fehérjék bevitelét. Általánosságban elmondható, hogy a mediterrán étrend, a gyümölcsök és zöldségek, az egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag rostok és zsírok fogyasztása ideális a máj tehermentesítésére. Ezzel szemben teljesen kerülje a túlzott mennyiségű fruktózt és más cukrokat, amelyek később zsírrá alakulnak a szervezetben. Este ne egyen három-négy órával lefekvés előtt. Készíthetünk például mézes teát egy kis citrommal” – ajánlja a szakember.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.