Kassa. Az 1973-ban elhunyt Rákosi Ernő eperjesi festőművész 92 évesen írt végrendeletében minden ingóságát, ingatlanvagyonát, valamint festményeit a kassai Csemadokra hagyta. Döntése pillanatában talán ő sem sejtette, hogy e hagyaték révén milyen nagy segítséget nyújtott a kulturális szervezetek.
Újjászületett a székház
Szaszák György, a Csemadok kassai városi választmányának titkára elmondta, idén a Szövetség a Közös Célokért társulás hozta meg a várva várt segítséget, ők ugyanis a Csemadok-székházban rendezték be információs irodájukat, és a bérleti díj hosszabb távú megelőlegezésével lehetőséget teremtettek a tatarozásra. Az ízlésesen felújított székházban a kulturális szervezeten kívül heti rendszerességgel működik a nyugdíjasklub, egy magyar könyvesbolt, az MKP városi választmánya, és átmenetileg itt kapott helyet a Thália Színház gazdasági osztálya is. A Csemadok tervei között egy olyan képzőművészeti alap megteremtése is szerepel, amely Rákosi Ernő hagyatékára és szándékára alapozva a pályakezdő képzőművészeket támogatja majd.
Szaszák szerint valamennyi törekvésnek az a célja, hogy az egyre fogyó kassai magyar kulturális közösség ne jusson az eperjesi magyarság sorsára. Rákosi életének utolsó időszakában ugyanis az eperjesi magyar kulturális élet szinte minden forrása elapadt, a magyar szóra vágyóknak már Kassára kellett utazniuk a kultúráért. (juk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.