Újjászületett a székház

Kassa. Az 1973-ban elhunyt Rákosi Ernő eperjesi festőművész 92 évesen írt végrendeletében minden ingóságát, ingatlanvagyonát, valamint festményeit a kassai Csemadokra hagyta. Döntése pillanatában talán ő sem sejtette, hogy e hagyaték révén milyen nagy segítséget nyújtott a kulturális szervezetek.

Végre sikerült pénzt szerezni a tatarozásraSzaszák György felvételeKassa. Az 1973-ban elhunyt Rákosi Ernő eperjesi festőművész 92 évesen írt végrendeletében minden ingóságát, ingatlanvagyonát, valamint festményeit a kassai Csemadokra hagyta. Döntése pillanatában talán ő sem sejtette, hogy e hagyaték révén milyen nagy segítséget nyújtott a kulturális szervezetek. Ebből a pénzből vásárolta a Csemadok a Kovács utcai székházat. Itt lelt „otthonra” annak idején a mára már fogalomnak számító Csermely kórus, a Pinceszínpad, a Szép Szó Ifjúsági Színpad és a Csámborgó népi zenekar. A rendszerváltást követően az utolsókat rúgó Keleti Napló szerkesztősége is itt működött. Mivel a Csemadok anyagi támogatása a központi alapokból megszűnt, az épület állagának megóvása is gondot jelentett, tatarozásról pedig hosszú éveken át szó sem lehetett.

Szaszák György, a Csemadok kassai városi választmányának titkára elmondta, idén a Szövetség a Közös Célokért társulás hozta meg a várva várt segítséget, ők ugyanis a Csemadok-székházban rendezték be információs irodájukat, és a bérleti díj hosszabb távú megelőlegezésével lehetőséget teremtettek a tatarozásra. Az ízlésesen felújított székházban a kulturális szervezeten kívül heti rendszerességgel működik a nyugdíjasklub, egy magyar könyvesbolt, az MKP városi választmánya, és átmenetileg itt kapott helyet a Thália Színház gazdasági osztálya is. A Csemadok tervei között egy olyan képzőművészeti alap megteremtése is szerepel, amely Rákosi Ernő hagyatékára és szándékára alapozva a pályakezdő képzőművészeket támogatja majd.

Szaszák szerint valamennyi törekvésnek az a célja, hogy az egyre fogyó kassai magyar kulturális közösség ne jusson az eperjesi magyarság sorsára. Rákosi életének utolsó időszakában ugyanis az eperjesi magyar kulturális élet szinte minden forrása elapadt, a magyar szóra vágyóknak már Kassára kellett utazniuk a kultúráért. (juk)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?