(pluska)
Ezekkel az italokkal soha ne vegye be az antibiotikumot!
A hidegebb időjárás, a nyirkos levegő és a fényhiány gyengíti az immunrendszert, ami az év első két hónapjában a légúti megbetegedések számának növekedéséhez vezet. Ha orvos antibiotikumot ír fel Önnek, érdemes megfontolni, mivel veszi be.
Fontos szabályok az antibiotikumok szedésekor
Ha az orvos antibiotikumot ír fel, a betegnek több fontos szabályt is be kell tartania.
„Nagyon lényeges, hogy a beteg az antibiotikumokat a teljes előírt időtartam alatt és az előírt időközönként szedje. Gyakran előfordul, hogy amint jobban érzi magát, abbahagyja a gyógyszer szedését. Egy átlagos antibiotikumos kezelés 3–14 napig tart, súlyosabb fertőzések esetén akár tovább is. Ha a beteg nem szedi végig az előírt kúrát, a fertőzés visszatérhet, és nő a rezisztens kórokozók kialakulásának kockázata” – magyarázza Dr. Miroslava Galád Mitterová, a zólyomi magánkórház gyógyszertárának szakgyógyszerésze.
Mivel lehet és mivel nem szabad bevenni az antibiotikumokat?
Fontos odafigyelni arra is, mivel veszi be a gyógyszert – a legjobb választás a tiszta víz. Egyes antibiotikumok felszívódását ugyanis csökkentheti például a pezsgőtablettás magnézium, a kalcium vagy a tej.
„Egyes antibiotikumokat étkezés után kell bevenni, míg másokat – például a penicillineket – éhgyomorra, mert így jobban felszívódnak. Ezért mindig figyelmesen olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérjen tanácsot a gyógyszertárban” – javasolja Dr. Galád Mitterová.
A legnagyobb kerülendő tényező az alkohol, amely csökkentheti a gyógyszer hatékonyságát. Egyes antibiotikumok – például a cefalosporinok – pedig lassítják az alkohol lebontását a szervezetben, ami hosszan tartó és kellemetlen „másnaposságot” okozhat.
Miért fontos a probiotikumok szedése?
Bár az antibiotikumok rendkívül hatékonyak a fertőzések elleni küzdelemben, sajnos károsíthatják a bélrendszer és a nyálkahártyák természetes mikroflóráját. Leggyakrabban a vékony- és vastagbél érintett, nőknél pedig a hüvelyi mikroflóra is felborulhat. Éppen ezért az orvosok és gyógyszerészek gyakran ajánlják a probiotikumok szedését is.
„A probiotikumok jelentősen csökkenthetik az antibiotikumok kellemetlen mellékhatásait. Olyan termékeket ajánlok, amelyek legalább 3-4 különböző baktériumtörzset és legalább egy milliárd élő baktériumot tartalmaznak, amelyek képesek kolóniákat alkotni. Az antibiotikum bevétele után 2-3 órával kell bevenni a probiotikumot, és a szedést érdemes folytatni az antibiotikum-kúra után is – optimálisan további 14 napig” – tanácsolja a szakgyógyszerész.
A probiotikumok számos formában kaphatók a piacon: cseppek, porok, tabletták, kapszulák és helyileg alkalmazható hüvelykúpok formájában is. Fontos, hogy száraz, hűvös helyen tároljuk őket, közvetlen napfénytől védve.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.