Olvasónk kérdésére Dr. Hrubá Orsolya gyógyszerész válaszol.
Csak amit az orvos ír fel...
„A partnerem fájdalomcsillapítót szed, mert krónikus fájdalmai vannak. Most nekem is szükségem van erősebb analgetikumra, mert egy ideje nem szűnő fájdalmat érzek. Nem szedhetném a partnerem tablettáit? Így talán megspórolhatnék egy utat az orvoshoz, illetve a gyógyszertárba.”
Ártalmatlannak vagy akár praktikusnak is tűnhet, ha megosztja a gyógyszereit a partnerével, különösen, ha neki pontosan olyan fájdalomcsillapítói vagy gyógymódjai vannak, mint amilyenekre önnek szüksége van. Az ilyen jó szándékú gesztus azonban nem jó ötlet. A gyógyszerek – akár vénykötelesek, akár vény nélkül kaphatók – nem egyformák, és ha valaki a másét használja, többet árthat vele, mint amennyit használ.
A gyógyszerek „kölcsönzése” azért kockázatos, mert mindegyiket az adott személynek írják fel vagy ajánlják, amikor figyelembe veszik a beteg életkorát, testsúlyát, kórtörténetét és egészségi állapotát. Így hát érvényes, hogy ami a partnere számára biztonságos, nem biztos, hogy önnek is az. Az gyógyszeradagolásban mutatkozó csekély különbségek is mellékhatásokhoz, túladagoláshoz vagy ahhoz vezethetne, hogy hatástalan marad a preparátum.
A következő kockázatot az esetleges allergiás reakciók vagy az egyes hatóanyagokra való érzékenység jelenti. Lehet, hogy partnere jól tolerál egy gyógyszert, viszont ön allergiás vagy érzékeny rá. Teljes kórtörténetének ismerete nélkül veszélynek teheti ki magát. Ha ön más gyógyszereket is szed, azok keveredése a partnere gyógyszereivel káros kölcsönhatásokat válthat ki. Például a nyugtató és fájdalomcsillapító kombinálása, vagy bizonyos antibiotikumok és vérhígítók keverése kellemetlen és veszélyes következményeket vonhat maga után.
Hasonló a helyzet a vény nélkül kapható készítményekkel is, amelyek bár biztonságosnak tűnhetnek, mert könnyen hozzáférhetőek, mégis jelenthetnek kockázatot. Ezek túlzott vagy felügyelet nélküli hosszútávú használata májkárosodást, vesekárosodást vagy emésztőrendszeri problémákat okozhat és némelyikül, még a gyógynövény- alapúak is, befolyásolhatja a vényköteles gyógyszerek hatását (pl. a fájdalomcsillapítókét, az antidepresszánsokét, a vérhígítókét).
Tehát nem csak arról van szó, hogy a gyógyszerek mit kezelnek, hanem arról is, hogy hogyan viszonyulnak ahhoz a személyhez, aki szedi őket. Tehát: gyógyszereket senki ne szedjen a szakemberrel történő konzultáció nélkül, mert így elfedheti egy súlyosabb állapot tüneteit, késleltetheti a megfelelő diagnózis felállítását vagy kezelés megkezdését, esetleg komoly mellékhatásokkal számolhat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.