Dunaszerdahely első ízben csatlakozott a kormányellenes tüntetésekhez, amelyen körülbelül kétszázan vettek részt.
Meg kell védenünk az értékeinket
![kormanyellenes tuntetes ds](/sites/default/files/styles/image_16_10_w400/public/lead_image/2025-02/dx3_5355.jpg.webp?itok=MFXF0eeT)
A gyülekezés öt órakor kezdődött és másfél óra hosszúra nyúlt. A tüntetést Stredl Tamás civil aktivista szervezte és a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ előtti téren zajlott. Stredl Tamás elmondta, megtisztelő, hogy ennyien eljöttek kinyilvánítani a véleményüket, tüntetni a demokrácia megmentéséért és megmutatni a kormánynak, hogy a szlovákiai magyarok is ellene vannak, hogy az országunkat elrabolják. Majd felolvasta a tüntetések szervezőinek, február 7-én megfogalmazott közös nyilatkozatát. A tüntetésen magyar és szlovák transzparensekkel álltak az első sorokban, amely végig békés volt, de hangos kormány- és Fico-ellenes bekiabálások, füttyszó sokszor elhangzott.
Az első felszólaló Hunčík Péter pszichiáter, író volt, aki azzal kezdte, hogy 1989 után furcsa érzés újra ott állni, ahol 36 évvel ezelőtt álltak sokan, amikor egy jobb, normálisabb Európát akartak, amely emberi normalitást biztosít: „Most sokkal nehezebb a feladatom, mint akkor volt, akkor nagyon világosan és egyértelműen meg tudtam mondani, hogy hova szeretnénk tartozni, ma már nem ilyen egyszerű a dolog, a világ nagyon sokat változott.” A nagy francia filozófust, Montesquieut idézve azt hangsúlyozta, a fiatalok nem züllöttek, mert ahhoz, hogy elzülljenek, először a felnőttek osztályának kell elzülleni, mert mindig tőlük veszik a példát. Hunčík Péter itt arra az esetre reagált, amikor nemrégiben egy diák egy fogadáson nem fogott kezet Peter Pellegrini államfővel, amire a kormánykoalíció őrjöngéssel reagált és tiszteletlennek nevezte a mai fiatalokat.
Majd Hankiss Elemér szociológus gondolatait idézte, miszerint az ember válságlény, akinek elsősorban önmagától kell megvédenie saját magát. A bizonytalanság korában élünk, nincsenek egyértelmű válaszok a kérdésekre. Hankiss gondolataira hivatkozva azt fogalmazta meg, fontosnak tartja hogy, értékeinket megőrizzük és megosszuk őket barátainkkal, mert egyedül az értékek védenek meg minket, amikor éppen korszakváltás, szemléletváltás, értékváltás zajlik a világban. Felvázolta, hogy milyen folyamatok zajlanak a környező országokban, mennyire veszélyes, ha a hatalom és a jog egy csoport köré csoportosul. „Itt állunk, mi polgárok, de az az erő megvan bennünk, hogy megvédjük ezeket az értékeinket, és ezek megvédésre, csak ilyen alkalmunk van, eljönni, kimenni a terekre, elmondani a véleményünket, hangosan tiltakozni és összefogni” – mondta, majd azzal zárta, kár hogy Robert Fico az ellene elkövetett merénylet után, nem azt az utat választotta, ami a megbocsátásról szól, hanem az agresszív, durva, negatív utat. Végül megköszönte a résztvevőknek, hogy nem feledkeztek el az 1989-es dolgainkról, arról, hogy még mindig Európába szeretnénk tartozni, és az európai értékeket valljuk. A tüntetésen felszólalt Patrik Dubovský történész, a Nemzeti Emlékezet Intézetének (ÚPN) vezető dolgozója, aki történelmi tényeket és példákat hozott fel Oroszországgal kapcsolatban, úgymint a Gulág táborok, 1956, 1968, az ukrán háború és azt kérdezte, tényleg egy ilyen országgal akarunk „barátkozni”? Majd hangsúlyozta, Szlovákia a Nyugathoz, a nyugati értékrendszerhez tartozik, nem az orosz érdekszférához. Nagyon nagy tapsot kapott Gyenge Veronika slammer, aki magyarul és szlovákul is elmondta gondolatait. Tóth Károly kassai származású színművész is nagy lendülettel, magyar nyelven adta elő beszédét. A tüntetés utolsó felszólalója Patrícia Krausová természetvédelemmel foglalkozó szakember, akadémikus, aki felolvasott egy részletet abból a nyílt levélből, amelyet az akadémikusok küldtek a kormánynak. Krausová többek között arra hívta fel a figyelmet, milyen hozzá nem értés folyik a természetvédelem területén, alapos és hozzáértő szakembereket bocsátották el a hivatalukból, meggondoltalan beruházásokkal tesznek tönke magasan védett területeket, szakmaiatlanok vezetik a környezetvédelmi minisztériumot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.