A kulturális minisztérium műhelyében egy olyan intézkedés készül, amely pluszforrásokhoz juttatná a kisebbségi színházakat.
Több pénzhez juthatnának a kisebbségi színházak
A minisztérium javaslata szerint a kisebbségi színházak annak megfelelően részesülnének a pluszfinanszírozásban, hogy mennyi előadást játszanak a székhelyükön kívül. A koncepció azonban figyelembe veszi a szlovák nyelven működő regionális színházak átlagos finanszírozását is, hiszen a nemzetiségi színházak ezekhez képest többnyire alulfinanszírozottak. A kiegészítő forrás összegét a tárca által előkészített dokumentumban rögzített képlet szerint számolnák ki.
A koncepció szerint a pluszpénz kifizetéséről végül az adott színház és a minisztérium kötne szerződést. Összesen 500 ezer és egymillió euró közötti összeget osztanának így szét a nemzetiségi társulatok között. Az egyes színházak több tízezres pluszforráshoz juthatnak.
„A cél az, hogy arra motiváljuk a kisebbségi színházakat, mozduljanak ki a székhelyükről”
– mondta lapunknak Rigó Konrád, a Híd kulturális államtitkára, az intézkedés kezdeményezője.
A terv szerint a pluszforrásokból az öt nemzetiségi társulat, így a Komáromi Jókai Színház, a kassai Thália Színház, az ukrán és ruszin nyelven játszó eperjesi Alexander Duchnovič Színház, a PUĽS (Poddukelský umelecký ľudový súbor) ruszin és ukrán táncszínház és a kassai roma kisebbség társulata, a Romathan Színház részesülhetne.
A javaslatot a kulturális minisztérium dolgozta ki, hamarosan tárcaközi egyeztetésre bocsátják. Az államtitkár szerint a kulturális miniszter, Ľubica Laššáková április végéig a kormány elé is terjesztheti azt. Ha a kabinet jóváhagyja a koncepciót, akkor erre hivatkozva a kulturális tárca kifizeti az egyes színházaknak járó pluszforrásokat. Az, hogy végül mennyi lesz az erre fordítható keret, költségvetési vita eredménye lesz. „Arra törekszem, hogy 2019-ben is legyen ebből már valami, de a reális cél az, hogy a koncepció a 2020-as évtől működik majd” – mondta Rigó, és hozzátette, elsősorban azt szeretné, ha az így megszerzett forrásokat a kisebbségi színházakban dolgozó művészek, szakemberek bérére költenék.
Korábban az államtitkárságnak már volt egy próbálkozása arra, hogy a megyéktől központi hatáskörbe vegye át a kisebbségi színházakat és a finanszírozásukat is megnövelje. Ezt azzal indokolták, hogy ezeknek a társulatoknak a működése meg kell hogy haladja a megyék határait. Ez a kezdeményezés a megyék ellenállása miatt azonban sikertelen volt. Az MKP akkor a központosítás ellen foglalt állást, és a regionális önkormányzatiság elvének fontosságát hangsúlyozták.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.