A hazai kórházak még mindig nem képesek arra a teljesítményre, amit a koronavírus-járvány előtt produkáltak. 2023-ban a legtöbb intézményben még csökkent is a műtétek száma a 2022-es évhez képest, pedig a járvány tavaly már lecsengett. A legnagyobb visszaesést a dunaszerdahelyi kórházban jegyezte az INEKO.
Több pénz, kevesebb műtét, különösen a magyarlakta régiókban. Miért csökken a hazai kórházak teljesítménye?
A szlovákiai kórházakban tavaly még mindig kevesebb műtétet hajtottak végre, mint a koronavírus-járvány előtti időszakban – derült ki az INEKO intézet legújabb elemzéséből. A teljesítmény visszaesése a magyarlakta régiók kórházainál ugyancsak megfigyelhető. Mindezt annak ellenére, hogy az egészségügy költségvetése az utóbbi években folyamatosan emelkedett. Mi lehet az oka annak, hogy a kórházak még mindig nem képesek felzárkózni a járvány előtti szintre? Ennek jártunk utána.
A cikkből kiderül:
Hány beavatkozást hajtottak végre a leggyakoribb műtétekből a járvány előtt, alatt és után;
Miért okozott meglepetést a 2023-mas év a teljesítmény szempontjából;
Mely magyarlakta területeken volt a legnagyobb a visszaesés;
Mi lehet a teljesítménycsökkenés oka.
A gazdaságkutató intézet a három hazai egészségbiztosító adatai alapján a 23 leggyakoribb műtéti beavatkozás számait vizsgálta meg, amelyek az összes hazai operáció mintegy 60 százalékát adják (olyan beavatkozásokra kell gondolni, mint a szülések levezénylése, a vakbélműtétek, a csípőprotézisek és egyéb csontpótló operációk, stb.). Ezen beavatkozásokból a koronavírus előtti időszakban, vagyis 2019-ben 309 329-et hajtottak végre a hazai kórházakban.
2020-ban ez a szám csaknem az ötödével csökkent, hiszen a megtelt intenzív osztályok miatt számos műtétet halasztani kellett – ebben az évben már csak 246 706 operációt végeztek.
Egy évvel később, 2021-ben a járvány még nagyobb méreteket öltött, ami még kevesebb beavatkozást eredményezett (229 140).
Jött a meglepetés
A zuhanó tendencia végül 2022-ben, a járvány lecsengésével állt meg, ebben az évben a várakozásoknak megfelelően megkezdődött az elhalasztott műtétek pótlása, így évközi viszonylatban 22 százalékos növekedés volt megfigyelhető (konkrét számban kifejezve ez 264 397 műtétet jelentett).
A tavalyi évben, 2023-ban életbe lépett egy lényegesen bőkezűbb bérautomata, és a kórházi orvosok száma is kissé növekedett, mégis jött a meglepetés. Az elhalasztott műtétek további pótlása helyett éves szinten több mint 4 százalékos csökkenést jegyeztek az operációs teljesítményben, a szüléseket beleszámítva pedig közel 5 százalékosat
– olvasható az elemzésben.
Elfolyik a pénz
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy 2023-ban 251 325 műtétet végeztek el, ami 2022-höz képest 13 ezres csökkenést jelent, a járvány előtti időszakhoz képest pedig 58 ezres csökkenést.
Ha az adatok stimmelnek, ez nem éppen a legjobb névjegye a szlovákiai kórházaknak – több pénzért kevesebb értéket kaptunk
– szögezték le az INEKO szakemberei.
Arról nemrégiben lapunk is beszámolt, hogy a szlovák egészségügybe az utóbbi években folyamatosan egyre több pénzt pumpált az állam: a 2022-ben még 6,38 milliárd eurót különítettek el az ágazatra, jövőre azonban ez az összeg már meghaladja a 9,5 milliárdot. Abban viszont a teljes hazai közvélemény egyetért – a szakértők, valamint az ellenzéki és a koalíciós képviselők egyaránt –, hogy az anyagi források állandó emelése nem hozott szemmel látható eredményeket a kórházak és a rendelők fejlesztésében.
Visszaesés a magyarlakta területek kórházaiban
A műtétek száma mellett az INEKO szakemberei az egyes kórházakra lebontva is megvizsgálták, hogyan változott a teljesítmény. Az elemzésbe azt a 25 kórházat vonták be, amelyekben 2023-ban a legtöbb beavatkozást végezték.
Az adatokból kiderült, hogy a teljesítmény visszaesése a 2022-es évhez képest igencsak érinti a déli régiókban található kórházakat. A dunaszerdahelyi intézményben például 20 százalékos visszaesést jegyeztek, az összes vizsgált kórház közül ez a legnagyobb teljesítménycsökkenés.
A második helyen a szintén magyarlakta területen található Érsekújvári Egyetemi Kórház végzett, ahol 16 százalékos évközi visszaesést jegyzett az INEKO.
Bár nem ilyen mértékű, de érezhető csökkenés volt a galántai (7 százalékos), a komáromi és a lévai (2-2 százalékos) kórházban is. Ezzel szemben a Nyitrai Egyetemi Kórház javított, ebben az intézményben 5 százalékkal több műtét végeztek.
A legnagyobb javulást egyébként a Gyermekbetegségek Nemzeti Intézete (NÚDCH) produkálta 11 százalékkal.
Mi áll a háttérben?
Felkerestük Dušan Zachart, az INEKO intézet szakemberét és rákérdeztünk, mi lehet az oka, hogy a kórházak a teljesítmény tekintetében még mindig nem képesek visszatérni a járvány előtti szintre. Az elemző elmondta, az egészségügyi ágazat több szereplője úgy gondolja, a műtétek számában a kórházak már nem is fogják elérni a koronavírus előtti szintet. Zachar úgy véli, ez még önmagában nem lenne probléma, hiszen vannak olyan tényezők, amelyek segítségével természetesen is lehetne csökkenteni a műtétek számát, amely jót is tenne az egészségügy működésének.
Ha visszaesés a jobb megelőzésből, a népesség jobb egészségügyi állapotából, a műtétek egy részének a járóbeteg-ellátásba való áthelyezéséből vagy a nem invazív kezelések növeléséből következne, ez teljesen rendben lenne
– fogalmazott az elemző. Ugyanakkor leszögezte, sajnos a szlovák egészségügy esetében nem erről van szó. A visszaesés okát Zachar elsősorban a kórházak alacsony termelékenységében látja.
A kórházak többségében amúgy sem az elvégzett szolgáltatások száma alapján fizetnek, hanem átalány alapon, ami nem ösztönzi a hatékonyabb termelést
– magyarázta Zachar, hozzátéve, további fontos tényező lehet a nővérek hiánya is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.