A Bős-Nagymarosi Vízlépcső ügye már több mint 30 éve húzódik
Taraba szerint közel a szlovák-magyar megegyezés Bős-Nagymaros ügyében
Néhány héten belül elkészülhet a megállapodás tervezete Szlovákia és Magyarország között, állítja Tomáš Taraba (SNS) környezetvédelmi miniszter. Ugyan ezt mondta nyáron is, de az elmúlt hónapokban lapunk információi szerint is közeledtek az álláspontok.
Hamarosan befejeződhetnek a tárgyalások a Bős-Nagymarosi Vízlépcső ügyében a szlovák és a magyar kormány között. Tomáš Taraba (SNS) környezetvédelmi miniszter szerint már csak hetek kérdése, hogy a tárgyalódelegációk befejezzék a munkát. A miniszter ugyan a megállapodást már nyáron is nagyon közelinek, néhány héten belül bemutathatónak nevezte, lapunk információi szerint azonban a jövő év eleji időpont valóban elképzelhető.
Néhány héten belül ismert lehet a megállapodás
A kész megállapodás szövegét ezután bemutatja a „szélesebb politikai közönségnek”, majd megegyeznek, hogy elfogadható-e ez Szlovákia számára, mondta a környezetvédelmi miniszter a TASR állami hírügynökségnek.
Ha mi most nem egyezünk meg, akkor nem hiszem, hogy bármikor bárki más megállapodásra juthat
– jelentette ki Taraba. Szlovákiát és Magyarországot a Hágai Nemzetközi Bíróság kötelezte megegyezésre még az 1997-ben született döntésében. A döntés szerint mindkét fél hibázott a vízlépcső megépítése során, a magyar fél nem bonthatta fel egyoldalúan az 1977-es szerződést, a szlovák pedig nem terelhette volna el önkényesen a Duna vizét. A döntés alapján a megállapodásnak tartalmaznia kell a vízmegosztást is a felvízcsatorna és a Duna régi medre között. Taraba úgy véli, azért is fontos lenne megegyezni, mert ellenkező esetben az ügy újra a hágai bíróság elé kerülhet, ami szerinte egyik félnek sem lenne előnyös.
Nem lesznek fenékküszöbök?
Taraba szerint azonban a megállapodás nem tartalmazza majd a magyar fél által szorgalmazott fenékküszöbök megépítését. Ezt a magyar Szigetköz revitalizálására kidolgozott Insula Magna projekt tartalmazza, de a szlovák fél ezzel nem értett egyet.
Ezt az ügyet csak az ellenzék találta ki
– utalt Taraba arra, hogy a fenékküszöbök témáját Michal Kiča (Denokraták) korábbi környezetvédelmi államtitkár vetette fel. Szerinte az Insula Magna projekt megvalósítását - pontosabban az abban szereplő négy fenékgát megépítését a Duna régi medrében - már a szakértői tárgyalások során elvetették. Abban azonban több környezetvédelmi szakértő is egyet ért, hogy a projekt megvalósítása segíthetné a Duna régi ágrendszerének a vízellátását a magyarországi és a szlovákiai oldalon egyaránt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.