Szlovákiai Magyarok Kerekasztala: sok a megoldásra váró probléma

<p>Bár a szlovák külügyminisztérium az Európa Tanács legutóbbi kisebbségi jelentése nyomán Budapestet kritizálta, nálunk a szórványban élő kisebbségek helyzete rosszabb, mint Magyarországon. ASzlovákiai Magyarok Kerékasztalának (SZMK) állásfoglalása szerint is magas a 20%-os kisebbségi nyelvhasználati küszöb, mint ahogy azt az ET-jelentés is megállapította.</p>
<!-- AddThis Button BEGIN -->
<p><a href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&amp;pub=xa-4af18e613d12bca3">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif&quot; alt="Bookmark and Share" width="125" height="16" /></a>
<script type="text/javascript" src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4af18e613d12bca3"…;
</p>
<!-- AddThis Button END -->

Ráadásul a hazai jogszabályok nem tesznek különbséget a nemzeti kisebbségek között. „Ez gyakorlatilag csak három kisebbség számára (magyar, ukrán és ruszin) teszi lehetővé a hivatali nyelvhasználatot” – szögezi le az SZMK nyilatkozata. Az állásfoglalás rámutat, hogy a helyzet rosszabb, mint Magyarországon, nálunk a 13 elismert kisebbségből 10 szórványban él, és szinte mindenütt mélyen 20% alatti kisebbséget alkot.

A kerekasztal szerint jobb lenne, ha a törvényben különbséget tennének a kisebbségek között. Az SZMK azt javasolja, Szlovákia térjen vissza az 1968-as alkotmánytörvényfilozófiájához,melyszerint négy, történelmileg és regionálisan több területen is erősen jelenlevő kisebbséget kellene elismerni (magyar, ruszin, ukrán és német), figyelembe véve specifikumaikat. Ez amegoldásnemlennediszkriminatív, és más európai államokban is bevált. Finnország, Németország vagy Olaszország mellett Szlovéniában is bevezették, ott az olaszoknak és magyaroknak van különlegesstátuszuk. A kerekasztal nyilatkozata rámutat arra is, hogy az európai nyelvi charta monitorozását is más módon kellene megoldani, minden kisebbség esetében külön bizottság vizsgálhatná a charta alkalmazását. A kerekasztal felhívja a kormány figyelmét arra is, hogy továbbra sincs megoldva a kisebbségi szervezetek támogatásának kérdése. (MSz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?